„При извънредно положение автоматично се подновява мандата на действащия парламент и не се провеждат парламентарни избори в състояние на извънредно, военно положение или във война.“
Това коментира бившият конституционен съдия и преподавател по конституционно право Пламен Киров за „бТВ“. Той посочи, че има разлика между извънредна епидемиологична обстановка и извънредно положение и това е било направено нарочно.
„Обявява се извънредна епидемиологична обстановка, затягат се мерки със заповед на министъра на здравеопазването. Но не се обнародва в Държавен вестник, само се качва в сайта на министерството и по мнението на мнозинството, което измени Закона за здравето не представлява нормативен акт.“
Киров отбеляза, че експертният доклад на Венецианската комисия не е бил никак благосклонен към проекта на Конституцията, който беше внесен. Според него управляващите са гледали бързо да приключат тази тема, „тъй като е очевидно, че предсрочни избори няма да има, ще се отиде догодина на редовни през март-април. Ако не бъде обявено извънредно положение, защото и това може да се направи и да се отложат изборите през септември-октомври догодина. И това е възможно. Конституцията го позволява.“
Припомняме, че вчера парламентът отхвърли предложението за свикване на ВНС и нова Конституция, след като управляващите не успяха да съберат необходимите 160 гласа.
„Коментирайки вчера случващото се в Парламента, един мъдър човек сподели с мен, че когато нещо започне като порнография, то винаги приключва като такава. Съгласих се с него. Това, което стана не ме изненада. Бяха постигнати основните цели – те бяха политически, а не юридически и конституционни, а именно – да не се стигне до предсрочни избори за НС, до оставка на правителството и до служебно правителство на президента Румен Радев. Това беше постигнато“, коментира Киров и добави:
„В същия ден, когато държавата се закрива и се обявява „локдаун“ с решение на правителството и със заповед на здравния министър, трудно ми е да си представя, че ако парламентът беше взел решение за свикване на ВНС, министър-председателят щеше да си подаде оставката. Щеше да си намери основание да не си подаде оставката, имайки предвид кризата, в която влизаме.“
Велико Народно събрание все пак е необходимо, особено като се види какво е нивото на сегашния парламент, обобщи експертът.