Решението на парламента за предоставяне на военна помощ на Украйна противоречи на Конституцията. Това обяви пред „БНР“ преподавателят в Софийския университет „Свети Климент Охридски“ проф. Пламен Киров. Нещо повече. По неговите думи това е и груба намеса в правомощията на изпълнителната власт.
И подчерта, че в Конституцията ясно е записано, че общото ръководство на Въоръжените сили на страната се осъществява от правителството, а не от Народното събрание. Именно поради тази причина според него е сбъркана цялата логика парламентът да натовари кабинета с това да води преговори с другата страна, която пък да каже от какво въоръжение има нужда.
Освен това според проф. Киров самата формулировка „военна“ а не „военно-техническа“ означава на практика, че България трябва да предостави и жива сила, ако това се наложи. Той каза също така, че парламентът продължава да се изживява като някакъв конвент от времето на якобинската диктатура в революционна Франция. Той бил на мнение, че именно в него са всички лостове на управлението и изобщо депутатите не си давали сметка, че в нашата страна има разделение на властите.
Проф. Киров коментира още, че в настоящия момент, когато страната е залята от много кризи, на никого не му се управлява. Всеки си прави сметката, че ще има бъдещи негативи за него. А що се отнася до процедура с мандатите там отговорността била споделена, защото в нея не участвал само президентът, а и парламентарно представените партии.
Конституционалистът предположи, че екипът на държавния глава преценя сроковете и от гледна точка на това, че може да има нови предсрочни избори. Тук трябва всичко да бъде изчислено много внимателно, за да не се окаже, че трябва да ходим до урните по Нова година.