Преподавателят по Конституционно право проф. Пламен Киров е категоричен, че Централната избирателна комисия трябва да обучи българите за машинното гласуване. Именно чрез машини ще се проведе предсрочният парламентарен вот на 11 юли.
Той коментира и фактът, че промените в Изборния кодекс бяха оспорени пред Конституционния съд като каза, че никой не може да предвиди какво ще бъде решението на съдиите, които са 12. За проф. Киров има аргументи и в двете посоки, но искането на ГЕРБ за него не е изчистено от юридическа гледна точка. За преподавателя дори не е ясно кой точно текст се оспорва пред Конституционния съд и за какво претендират, че противоречи на основния закон. Той каза, че са били вкарани редовните фрази за правовата държава и равното избирателно право, както и за народния суверенитет. Освен това проф. Киров напомни, че и в Съединените щати има машинно гласуване и попита риторично пред „24 часа“ може ли тогава да се каже, че там се действа противоконституционно.
Той подчерта и, че в Конституцията е записано изрично, че начинът и правилата за гласуването се определят със закон. И това изискване в момента е налице чрез направените промени в Изборния кодекс. Така че от тази гледна точка Конституцията би трябвало да е спазена.
Проф. Киров каза още, че машините решават един голям проблем. А той е свързан с човешкия фактор при нанасянето на резултатите от изборите в секциите в протоколите. Сега това вече няма да се прави на ръка. Резултатите просто в края на деня ще бъдат генерирани от машините.
Проф. Киров подчерта още, че възрастните в първия момент се стъписват от факта, че ще трябва да гласуват с машини. Затова е наложително да бъде направена кампания как точно ще се упражнява правото на глас в деня на изборите. И всичко да бъде ясно точка по точка.
Преподавателят разясни още, че ако Конституционният съд реши, че текстовете от Изборния кодекс са противоконституционни, то старите няма да бъдат върнати автоматично. Така има голяма вероятност да се получи огромна празнота в закона как точно ще се проведе гласуването за предсточните парламентарни избори. Тогава най-вероятно ще се пристъпи към гласуване с хартиени бюлетини. Според проф. Киров при един такъв развой може да се даде гаранция, че след 11 юли вотът ще бъде оспорен.