Нужно е да има по-сериозен обмен на информация, за да бъде преодолян проблемът със забавянето на глобалните вериги на доставки. Трябва да се осъществи и по-адекватна координация в световен мащаб. Темата коментира проф. Пол Поуст, преподавател по международни отношения в Чикагския университет.
Той заяви пред „БНР“, че още преди COVID кризата веригите за доставки са били доста крехки. Казус, който тревожи икономистите много повече от инфлацията. Немалка част от специалистите прогнозират, че недостигът на стоки и компоненти ще се увеличи през 2022 година.
Проф. Поуст припомни, че това не е първият случай в историята, когато светът се изправя пред подобно затруднение. Такова например е имало по време на Първата световна война, когато „едни от най-важните продукти, за които доставките се оказват проблематични, особено за западните сили – Великобритания, Франция, Италия, са хранителните“.
Ако усложнението се беше зародило в началото на ХХ век, то също щеше да доведе до същото нарушаване на веригите, както е в случая с войната. Редно е, поясни професорът, решението да бъде търсено на световно ниво. Той каза още:
„В наши дни споделянето на информация не е една от най-добрите характеристики на глобалните вериги за доставки. Например, не винаги пристанищата обменят информация помежду си и може да се случи така, че един кораб пристига някъде, но пристанището вече е препълнено и той не може да акостира и съответно да достави товара си. Ето защо трябва да има по-силна размяна на информация и по тясно сътрудничество.“
Заради геополитическата ситуация ще бъде много трудно да се намери изход от ситуацията. Ще се наложи „или Пекин да бъде включен в разговорите, или Съединените щати да приемат някакво решение, предложено оттам“.