Случващото се с избора на парламентарен председател е безпрецедентен. Днешният ден е критичен, тъй като това е краят на първата седмица на 48-ото Народно събрание, заяви конституционният съдия проф. Янаки Стоилов в ефира на „NOVA“.
„Има една поговорка – ако до третия път нещата не станат, вече можем да поставим въпроса дали въобще могат да станат заради това очаквам днес с по-голяма отговорност парламентарните групи и народните представители да намерят изход и решение.“, проф. Стоилов.
Първото заседание продължава вече трети ден, изтъкна проф. Стоилов и добави, че през Средновековието е имало случаи при избора на папа да са нужни месеци, дори години, но все пак в момента живеем в по-динамично време. Той е категоричен, че правилата за избора на председател не трябва да се променят.
„Формално няма граница. Конституцията не препятства с определен ден, който да бъде финален, но ясно е че този процес само би доказал неспособността на парламента да върши каквото и да е. Тя и заради това Конституцията предвижда на първото заседание да бъдат избрани председател и заместник-председатели. (…) Защото в хода на всеки един процес, когато правилата се сменят, това някак създава подозрения и основателни опасения.“, смята той.
В Конституцията е записано, че Народното събрание приема решенията си с мнозинство – с повече от половината депутати, които са участвали в гласуването. Според конституционния съдия казусът за избор на парламентарен председател трябва да се раздели от формирането на мнозинство в Народното събрание. И уточни:
„Обикновено изборът на председател на парламента и неговото сваляне в предишните години е показало, че се формира мнозинство или се разваля такова и се създава друго на негово място. Трябва да се разбере, че в тази ситуация изборът не е знак за това какво мнозинство би се опитало да излъчи управление.“
Няма пречка държавният глава да започне да връчва мандати за съставяне на кабинет, без да има избран председател.