Грипната епидемия обикновено започва през декември, а пикът ѝ се очаква в края на януари и началото на февруари. Това заяви проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести, пред „БНР“. В момента най-често се засича грип А, щам Н1, следван от Н3, а от групата Б се среща линията „Виктория“.
Според проф. Кантарджиев имунизационното покритие срещу сезонния грип е нараснало значително – от 2% през 2018-2019 г. до 7-8% в момента. Това увеличение той отдава на „узряването на обществото“ и повишената информираност относно превенцията. Грипът се развива изключително бързо – от пълно здраве до сериозно състояние само за 2 до 4 часа. Проф. Кантарджиев го сравни с COVID-19, който има по-дълъг инкубационен период и постепенно развитие на симптомите.
Експертът препоръча незабавни мерки при първите признаци на заболяване, особено при възпалено гърло. Навременната реакция може да намали значително времето за боледуване. Предпазни мерки за здраве:
– Детска хигиена – добрата хигиена на ръцете е от ключово значение за предпазване от инфекции.
– Антибиотици – проф. Кантарджиев подчерта важността на антибиограмата преди предписването на широкоспектърни антибиотици, за да се избегнат нежелани ефекти върху чревната флора.
Скарлатината и коклюшът вече не представляват сериозна заплаха за здравето на децата, добави специалистът, отбелязвайки, че случаите на тези заболявания са намалели драстично. С наближаването на зимния сезон е важно да бъдем подготвени и да следваме съветите на експертите за предпазване от грип и други инфекции.
[…] Проф. Тодор Кантарджиев: Кога се очаква пикът на грипа […]
[…] Проф. Тодор Кантарджиев: Кога се очаква пикът на грипа […]