Проф. Тодор Кантарджиев: Важността на антибиотиците и предизвикателствата пред новите антимикробни лекарства

Проф. Тодор Кантарджиев изразява своето мнение за необходимостта от нови антимикробни лекарства и как фармацевтичният бизнес влияе на тяхното развитие

0
51
Проф. д-р Тодор Кантарджиев
Снимка: Скрийншот от видео на NOVA

Докладите на Световната здравна организация /СЗО/ често изискват внимателен анализ, особено когато става въпрос за критични въпроси като антибиотичната резистентност и нуждата от нови антимикробни лекарства. Проф. Тодор Кантарджиев, виден български микробиолог, изрази своето мнение по тази тема пред „БНР“, подчертавайки важността на правилното използване на съществуващите антибиотици и необходимостта от честност и прозрачност в разработването на нови медикаменти.

Проф. Кантарджиев е категоричен, че макар СЗО да разполага с отлични специалисти, висшето ръководство на организацията понякога прави изявления, които са по-скоро политически, отколкото медицински. Той припомня, че в началото на пандемията от COVID-19 маските бяха обявени за неефективни срещу коронавируса, за да се запази наличието им за медицинските специалисти, което според него е било грешка.

Антибиотична резистентност – нарастващ проблем

Антибиотичната резистентност представлява сериозен проблем в съвременната медицина. Според проф. Кантарджиев, годишно в света се регистрират над 1,2 милиона смъртни случая, причинени пряко от резистентността на микробите към антибиотиците. Това число е сравнимо със смъртността от туберкулоза. Той подчертава, че съществуващите антимикробни лекарства трябва да се използват правилно, за да запазим тяхната ефективност.

Ролята на фармацевтичната индустрия в разработването на нови лекарства

Проф. Кантарджиев изразява загриженост, че нуждата от нови антимикробни лекарства може да бъде повлияна от интересите на фармацевтичния бизнес. Той отбелязва, че много ефективни стари антибиотици, като пеницилин и хлорамфеникол, са били пренебрегвани поради ниската им цена, въпреки че могат да бъдат изключително полезни при лечението на различни инфекции.

Особено тревожно е, според него, че има малко разработки на нови антибиотици, които са активни срещу патогени от критична важност, и че почти няма разработки на лекарства за деца или за перорално приложение.

Проф. Кантарджиев подчертава, че антибиотиците са „дар Божи за човечеството“ и че правилното им използване може да спаси множество животи. Той призовава за повече усилия в разработването на нови антимикробни лекарства, като се вземат предвид както научните изследвания, така и етичните аспекти на фармацевтичната индустрия.

Краят на антибиотиците? Как новите технологии се борят с резистентността

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments