Проф. Тодор Кантарджиев за оропуч и маймунска шарка: Какви са симптомите и как да се предпазим?

Проф. Тодор Кантарджиев обсъжда вируса оропуч и нарастващата заплаха от маймунската шарка, като подчертава значението на ранното откриване и превенция

0
82
Проф. д-р Тодор Кантарджиев
Снимка: Скрийншот от видео на NOVA

Здравният консултант на Столичната община и бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести /НЦЗПБ/ проф. Тодор Кантарджиев обсъди две актуални теми в областта на общественото здраве – вирусът оропуч, известен още като вирусът на ленивеца, и маймунската шарка.

Вирусът оропуч: Какво трябва да знаем?

Вирусът оропуч е открит още през 1955 г. и е характерен за Латинска Америка. Според проф. Кантарджиев, този вирус се предава главно чрез насекоми като дребни мухи и комари, но разпространители могат да бъдат и птици, и дребни бозайници, включително ленивеца. Инфекцията води до симптоми, подобни на тези на денгата – силна мускулна болка, обездвижване и висока температура. В редки случаи вирусът може да причини усложнения, засягащи мозъка.

Въпреки че вирусът оропуч не представлява сериозна заплаха за общественото здраве и за него няма разработена ваксина, всички внесени случаи в последните месеци са свързани с пътувания до туристически дестинации в Куба. Затова е важно да се вземат мерки за предпазване от ухапвания от насекоми при пътуване в засегнатите райони.

Маймунската шарка: Нарастваща глобална заплаха

Проф. Кантарджиев също така коментира пред „NOVA“ и нарастващата опасност от маймунската шарка, която Световната здравна организация (СЗО) обяви за извънредна заплаха за човешкото здраве. В миналото вирусът се характеризираше със смъртност от 0.1%, но последните данни показват ръст на смъртността до 5.1%, което е основната причина за тревогата на СЗО.

Макар че в началото маймунската шарка се предаваше предимно сред хомосексуални мъже, проф. Кантарджиев подчертава, че вече са регистрирани случаи и сред деца и възрастни с отслабена имунна система. Вирусът се разпространява чрез близък контакт – търкане на кожа в кожа, ползване на общи кърпи, и дори чрез пръски на телесни течности като пот, урина и слюнка.

Тези два вируса подчертават колко е важно общественото здравеопазване да бъде подготвено и информирано за новите предизвикателства. Ранното откриване, превенцията и информирането на обществеността са ключови за минимизиране на риска от разпространение и усложнения при заразяване.

Ефективни упражнения за облекчаване на хронични болки в ставите и мускулите

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments