Проф. Тодор Кантарджиев: За първи път тази година наблюдаваме две странни неща

Епидемиологът прогнозира, че грипът и останалите респираторни заболявания си отиват, но това се случвало по-бавно спрямо други години

0
721
Проф. Тодор Кантарджиев
Проф. Тодор Кантарджиев. Снимка: Правителствена информационна служба

Увеличават се броят на заболелите с остри респираторни инфекции в страната, отчете епидемиологът проф. Тодор Кантарджиев. Той сподели в ефира на „NOVA“, че това е малко неочаквано:

„Въпреки прогнозите на някои, че вече всичко ще бъде идеално и няма да има грип, се оказва, че през последната седмица, която се регистрира от НАЦИОНАЛНИЯ ЦЕНТЪР ПО ЗАРАЗНИ И ПАРАЗИТНИ БОЛЕСТИ, има малко повече болни от по-предишната.“

Експертът сподели, че тази година се наблюдавали две странни неща. Първото били, че имало много подвидове на грипа, а второто:

„През последната седмица има най-много грип Б. В началото беше грип А. Обикновено как е било досега? Като започне един от подвариантите, разболява всичко живо, освен това измества всички други вирусни инфекции. Това сега не го забелязват. /…/ Ако нямаш имунитет достатъчно напрегнат към грип А, ти пак може да се заразиш. Ако си карал грип А, може да хванеш грип Б.“

Според проф. Кантарджиев сега е по-различно и това имало няколко обяснения, а именно: „Едното са мерките отпреди 3 години, които бяха за коронавируса. Доста хора не бяха карали нормалните инфекции за зимния период. В момента имунитетът на масовата част от населението е по-нисък, защото не е карал последните две години някои от тези респираторни вируси. Сега си наваксваме. Второто нещо, което е много интересно тази година – за първи път стана така, че пациентите не разчитат на свои познания да се лекуват, а се доверяват на лекарите.“

Епидемиологът прогнозира, че грипът и останалите респираторни заболявания си отиват, но това се случвало по-бавно спрямо други години. Той коментира и парагриповете: „Обикновено идват в началото на зимния сезон и не причиняват тежки усложнения. Затова за тях няма и ваксина. Тази година стана нещо друго. Цяла година се изолират парагрипове. Не са опасни, не са смъртоносни, обаче са неприятни. Предизвикват кашлица, невисока температура, но пък минават за няколко дни.“

Ето пет съвета за укрепване на имунната система и предпазване от грип:

  1. Ваксинирайте се срещу сезонния грип: Грипните ваксини се актуализират ежегодно, за да отразяват най-разпространените щамове. Ваксинацията значително намалява риска от тежко заболяване, хоспитализация и смърт. Препоръчително е да се ваксинирате до края на октомври за оптимална защита през грипния сезон.
  2. Поддържайте здравословен начин на живот: Редовната физическа активност, балансираното хранене и достатъчният сън укрепват имунната система. Избягвайте стреса и поддържайте добра хидратация.
  3. Спазвайте добра хигиена: Честото миене на ръцете с вода и сапун, особено преди хранене и след контакт с потенциално замърсени повърхности, намалява риска от инфекция. Избягвайте докосването на лицето с немити ръце.
  4. Ограничете контакта с болни хора: Грипът се предава лесно от човек на човек. Избягвайте близък контакт с лица, проявяващи симптоми на грип, и останете вкъщи, ако сте болни, за да предотвратите разпространението на вируса.
  5. Консултирайте се с медицински специалист при първи симптоми: Ранната консултация с лекар може да помогне за навременното започване на лечение и предотвратяване на усложнения. Не разчитайте на самолечение; доверете се на професионалната медицинска помощ.

Следването на тези препоръки ще ви помогне да укрепите имунната си система и да намалите риска от заразяване с грип и други респираторни инфекции.

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Лятно часово време 2025: Дата на смяна и съвети за адаптация в България

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments