Проф. Йоахим Краузе: Никой няма да посмее да посегне скоро към „горещия картоф“ Афганистан

0
26
Афганистански военослужещи
Снимка: Pixabay

Безспорно има връзка между двете теми – тази за военната сделка между Австралия, Великобритания и САЩ и тази за изтеглянето на Запада от Афганистан. Това заяви пред „БНР“ проф. Йоахим Краузе, директор на института за политики по сигурността към университета в Кил.

Той поясни, че краткосрочната цел на този съюз е САЩ и Англия да помогнат на Австралия да построят подводници с ядрен двигател, а дългосрочната – идните 20 години тя да се справи с дузина такива подводници.

„Австралия трябва да се разглежда като потенциална цел за ядрени атаки“, бяха думите, с които Пекин цитира китайски военни експерти. Те бяха обвинени за това, че са безотговорни и подкопаващи мира.

„От десетина години е ясно, че Китай систематично се подготвя за реципрочен отговор на внушителното американско военно присъствие в Източна Азия. Дори нещо повече – така да укрепи собствената си военна сила, че да принуди американците да се изтеглят от региона“, коментира още проф. Йоахим Краузе.

Той допуска, че по-сериозната цел има голяма вероятност да бъде друга. Такава например може да е спечелването на евентуална война с Америка, отбеляза Краузе. Темпът и размерът на китайското въоръжаване в региона са внушителни и напомнят на трупането на оръжия преди Първата световна война

От думите на експерта става ясно, че „основната грешка беше идеята за създаването на централизирана държава. В Афганистан никога не е имало централна власт, с изключение на комунистическия период. А тогава именно това беше причината за партизанската съпротива на паштуните“

И Евросъюза, и НАТО са опитвали да вкарат в действие концепцията на Обединените нации, но след по-малко от 3 години тя се е оказала непригодна.

„Като грешка на Запада мога да посоча, че той започна да воюва с бунтовниците. На няколко пъти беше увеличена числеността на мисията ISAF, която също погрешно се описва като натовска, а всъщност беше само под ръководството на НАТО“, изясни директорът на института за политики по сигурността към университета в Кил.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments