„Малко се знае за историята на българските гори. България е била доста по-обезлесена преди 50-60-100 години, много повече е приличала на Гърция, а сега разликата между двете държави е очевидна“.
Това заяви пред Радио „Фокус“ проф. Васил Живков – председател на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост.
Той допълни, че благодарение на образованите лесовъди у нас през последните 60 години българската гора е нараснала значително. По думите му страната ни е на осмо място по залесени територии с гора – около 38.5% от общата територия.
„Много неправилно е схващането, че българската гора е унищожена, изсечена, не е стопанисвана“.
Според него горските територии у нас са отглеждани с много голямо внимание и грижи, което е довело до добрите резултати. Той все пак призна, че има и не нерегламентирани практики и е напълно нормално хората да се дразнят от тях.
„Когато една гора се управлява устойчиво, тя има нужда от сеч“.
Проф. Васил Живков обясни, че на практика това ще увеличи нейния прираст и в същото време ще даде повече материал за хората. От друга страна, ако тя бъде оставена на произвола, тогава дърветата ще започнат да падат сами, да гният и да връщат въглероден диоксид. Според него това би било вредно за българската икономика, тъй като тази дървесина няма да отива в производството и да носи някаква принадена стойност.
АЗ КЪДЕ СЪМ ИЗРАСНАЛ?ИМАШЕ ГОРА,ИМАШЕ ВОДА.КЪДЕ СА БУКИТЕ,ДЪБИЦИТЕ ГАБАРИТЕ ОТ МОЕТО ДЕТСТВО?40год.СЕ КРАДЕ БЕЗОГЛЕДНО!ГЛЕДАШ ,ИМА ГОРА А ВЪТРЕ КУХО!РЕЖЕМ НА „КОТЛИ“/ШАХМАТНО/.ОРЯЗАХА ВЕКОВНИ БУКИ ВЪВ ВОДОДАЙНИ ЗОНИ.САДЕТЕ БОР,КЪДЕТО НЕ СЕ Е САМОРАЗСАДИЛ.ПОСЛЕ ПИТАМЕ,КЪДЕ Е ВОДАТА!??