Професор за скандала на Олимпиадата: Както си се родил, това е

Как генетичните различия влияят на половата идентичност и представянето на атлетите в Олимпийските игри

3
91
Олимпиада
Снимка: Pixabay

Възникналият спор на Олимпиадата в Париж за половата идентичност на олимпийските боксьори Имане Хелиф и Лин Ю Тин професор Алексей Савов, ръководител на Националната генетична лаборатория в СБАЛАГ „Майчин дом”, предостави ценни разяснения относно генетичните аномалии, които могат да влияят на пола.

Редки генетични аномалии

По думите на проф. Савов в редки случаи може да се наблюдават генетични особености, при които:

„Мъже притежават две X хромозоми, състояние, което се среща при приблизително един на 25 000 мъже. Жени притежават X и Y хромозоми, което е характерно за една на 30 000 жени. Тези случаи подчертават сложността и разнообразието на генетичната идентичност и демонстрират, че биологичният пол не винаги се определя еднозначно.“

Репродуктивни последици

Професор Савов допълва, че хората с такива генетични аномалии често страдат от репродуктивни проблеми.

„Най-често такива хора имат репродуктивни проблеми, тъй като при тях половите клетки практически отсъстват“, обяснява той, което води до безплодие и други репродуктивни затруднения. Един от важните аспекти, на които професорът акцентира е, че хормоните не могат да променят генетичната структура на индивида.

„Хормон не може да промени хромозомите. Генетиката е константа, с каквото си се родил, това е“, пояснява проф. Савов пред „NOVA“. Това подчертава значението на разбирането за генетичната предопределеност и ограниченията на хормоналните интервенции.

Поведенчески тест за пола

Интересен аспект от лекциите на професор Савов е описанието на поведенчески тест, който илюстрира различията между мъжкото и женското поведение. Този тест използва обикновена клечка кибрит, за да демонстрира различия в действията:

Запалване на клечката:

Мъжете я палят, като плъзгат клечката по кибрита.
Жените я палят, като я дърпат към себе си.

Изгасване на клечката:

Мъжете я разклащат, за да изгасне.
Жените я подухват.

Чупене на клечката:

Мъжете я чупят между пръстите си.
Жените я чупят с двете ръце.

„Ако накараш мъж и жена да вземат клечка кибрит и да я запалят, ще видим няколко неща“, обяснява проф. Савов. Тези разлики в поведението са интересен пример за начините, по които половите различия могат да се проявяват в ежедневието.

Разговорите около генетиката и половата идентичност са изключително важни в съвременното общество, особено в контекста на международни спортни състезания, където тези въпроси могат да окажат значително влияние върху кариерата и живота на атлетите.

Евгений Кънев: На тази Олимпиада противоборството е САЩ – Китай!

Абониране
Известие от
guest

3 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Професор за скандала на Олимпиадата: Както си се родил,… […]

trackback

[…] Професор за скандала на Олимпиадата: Както си се родил,… […]

trackback

[…] Професор за скандала на Олимпиадата: Както си се родил,… […]