Профилът на Джо Байдън: Кандидатът за Белия дом отбеляза успех

0
108
Байдън и Обама
Снимка от Pixabay

Тези избори бяха кулминацията на третата кандидатура за президентския пост в Белия дом на бившия вицепрезидент на САЩ Джо Байдън. За разлика от предишните му опити през 1987 и 2008 г. обаче, тази година той се включи в надпреварата като кандидат, издигнат от Демократическата партия, който на практика се спрягаше за  безспорен фаворит сред гражданите на САЩ, пише BBC.

Първоначално преднината на 77-годишния мъж не беше много убедителна, тъй като му липсваше подкрепа в Айова и Ню Хемпшир, но във вторник той успя да обърне посоката на надпреварата в своя полза, бележейки успехи, когато избирателите в 14 щата подкрепиха кандидатурата му. Стилът на предизборната кампания на Байдън беше в контраст с по-мащабните митинги на президента Доналд Тръмп, тъй като демократът е изключително отговорен при спазването на мерките в борбата с COVID-19.

Макар че бившият президент Барак Обама го нарече „най-добрият вицепрезидент, който Америка някога е имала„, бележитата победа на Байдън беше посрещната с вълна от критики. И така, кой е Джо Байдън и как успя  да стане президент?

Политическа фигура

През далечната 2008 г. Джо Байдън отново се включи в надпреварата за президентския пост, като член на Демократическата партия, след което отпадна и се присъедини към администрацията на Обама.

Осемте години служба в Белия дом, рамо до рамо с Обама, през които той го подкрепяше безрезервно, убедиха Байдън, че голяма част от политическите стъпки, които направи тогавашния президент, включително приемането на Закона за защита и достъпна грижа за пациентите, както и пакета от стимули и реформи, приети в отговор на финансовата криза, трябва да останат действащи и след неговото оттегляне. Близките му отношения с Обама, когото той често нарича свой „брат“, вероятно също са допринесли за трайната подкрепа от страна на афроамериканските избиратели, на която той се радва. Като дългогодишен член на администрацията на Белия дом, Байдън имаше солидни пълномощия по отношение външните работи на страната. Тогава той успя да помогне да се балансира липсата на опит на новоизбрания лидер Обама. Байдън има принос и за спечелването на подкрепата на гражданите от средната класа, което се оказа трудна задача.

През 2012 г. той взриви медиите и широката общественост, като заяви, че няма нищо против да се сключват еднополови бракове, което беше в разрез с позицията на президента по въпроса, който все още не беше дал пълната си подкрепа за реформите в тази област. В крайна сметка Обама се съгласи с вижданията на Байдън няколко дни по-късно.

Двата мандата на Байдън в подкрепа на първия чернокож президент бяха предшествани от дълга политическа кариера. Шестмандатният сенатор от Делауеър беше избран за първи път през 1972 г. Той се кандидатира за президент през 1988 г., но се оттегли, след като призна, че е плагиатствал реч на тогавашния лидер на Британската лейбъристка партия – Нийл Кинок. Продължителното му пребиваване в столицата на страната и действията му там предоставиха на критиците достатъчно поводи за нападки срещу него. В началото на кариерата си той застана на страната на южните сегрегационисти, като се противопостави на съдебно разпореждане, според което училищните автобуси  да участват активно в расовата интеграция на щатските училища. Байдън се показа и като яростен защитник на Законопроекта за борба с престъпността от 1994 г., за който мнозина вляво сега твърдят, че насърчава продължителни присъди и масовите арести. Тези събития в кариерата му на моменти превръщаха умерения вицепрезидент на Обама в неудобна фигура за съвременната Демократическа партия.

Загуба на любими хора

Животът на Байдън е белязан от лична трагедия. През 1972 г., малко след като печели надпреварата за поста в Сената, той загубва в автомобилна катастрофа първата си съпруга Нийла и дъщери си Наоми, която по това време е бебе. Както е известно той полага клетвата за първия си мандат в Сената от болничната стая на малките си синове Бо и Хънтър, които също са ранени при инцидента, но оцеляват.

През 2015 г. синът му Бо умира мозъчен тумор на 46-годишна възраст. По-младият Байдън е смятан за изгряваща звезда в областта на американската политика, като дори е възнамерявал да се кандидатира за губернатор на щата Делауеър през 2016 г. Възрастният Байдън е насърчавал Бо да участва активно в политиката. По време на предизборната си кампанията демократът спомена и двете трагедии, наблягайки на факта, че за него здравеопазването е  една от приоритетните цели за политиката му, тъй като се чувства лично обвързан с темата.

Байдън набра значителна подкрепа след смъртта на Бо, което послужи за демонстриране на основните силни страни на Байдън: репутацията на един мил и достоен човек, който държи на семейството. Тази подкрепа обаче е съпътствана с недоволство и критики. След като се включи в надпреварата през 2020 г., той се сблъска с обвиненията, че е осъществил нежелан физически контакт по време на срещите си с избирателите, които бяха придружени с кадри. Тогава добродушният политик отговори, че е съпричастен човек, но все пак приема, че стандартите на общуване са се променили. Събитието обаче остави неприятно впечатление за голяма част от гражданите.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments