Основните профсъюзи в Миамнар призоваха своите членове да спрат икономиката от понеделник, за да подкрепят кампанията срещу преврата от миналия месец, като по този начин да се усили натиска върху хунтата. Този призив идва на фона на репресиите срещу демонстрантите, които организират широки протести в страната, предаде „Ройтерс“.
„Продължаването на икономическите и бизнес дейности както обикновено ще бъде от полза само за военните, тъй като те потискат енергията на народа на Мианмар“, заяви обединение от девет профсъюза.
„Времето да се предприемат действия в защита на нашата демокрация е сега. Призоваваме за пълното спиране на мианмарската икономика“, заявиха те в съвместно изявление.
Военните за момента не са коментирали този призив.
Той идва, след като служител на партията на сваления лидер Аунг Сан Су Чжи почина за една нощ в ареста. Причината за неговата кончина не е известна.
Член на Горната камара на парламента, който беше разпуснат след преврата, обяви, че има натъртвания по тялото и главата на починалия Кхин Мауанг Лат и това поражда подозрения, че е бил малтретиран в полицията.
„Изглежда, че е бил арестуван през нощта и жестоко измъчван„, каза той и добави:
„Това е напълно неприемливо.“
Полицията в Пабедан, район Янгон, където е арестуван Кхин Маунг Лат, отказа да коментира.
Някои от най-големите протести през последните седмици бяха организирани в неделя. Полицията е изстреляла зашеметяващи гранати и сълзотворен газ, за да разбие множеството от десетки хиляди хора в Мандалай, съобщи медийната група на „Мианмар сега“. Арестувани са поне 70 души.
Полицията също изстреля сълзотворен газ и зашеметяващи гранати в посока на протестиращите в Янгон и в град Лашио в северната част на Шан.
Видео на „Мианмар сега“ показва как войници бият мъже в Янгон, където се проведоха най-малко три протеста въпреки еднодневните набези на силите за сигурност срещу лидери на кампании и опозиционни активисти.
Организацията на обединените нации заяви, че силите за сигурност са убили над 50 души, за да прекратят ежедневните демонстрации и стачки в югоизточната азиатска държава, откакто военните свалиха и задържаха Су Чжи на 1 февруари.
„Те убиват хора точно както убиват птици и пилета“, каза един от лидерите на протеста пред множеството в Дауей, град в южната част на Мианмар.
Той добави:
„Какво ще направим, ако не се разбунтуваме срещу тях? Трябва да се разбунтуваме.“