Прогноза: Световното търсене на петрол, газ и въглища ще достигне своя връх до 2030 г.

0
41
Петролен танкер.
Петролен танкер. Снимка: Пиксабей

Световното търсене на изкопаеми горива ще достигне своя връх до 2030 г., тъй като по пътищата ще се движат все повече електромобили, а китайската икономика ще расте по-бавно и ще се ориентира към по-чиста енергия, което подкопава основанията за увеличаване на инвестициите. Това пише в доклада на Международната агенция по енергетика /МАЕ/, предава „Агенция Ройтерс“.

Докладът на МАЕ, която съветва индустриализираните държави, е в контраст с мнението на групата на производителите на петрол – Организацията на страните износителки на петрол, която смята, че търсенето на петрол ще нараства дълго след 2030 г. и призовава за нови инвестиции в петролния сектор в размер на трилиони.

В годишната си прогноза за световната енергетика, МАЕ заяви, че пиковете в търсенето на петрол, природен газ и въглища са видими през това десетилетие в нейния сценарий, основан на сегашните политики на правителствата – за първи път, когато това се случва. Изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол заяви:

„Преходът към чиста енергия се осъществява в световен мащаб и е неудържим. Въпросът не е дали, а колко скоро – и колкото по-скоро, толкова по-добре за всички нас.“

И още:

„Правителствата, компаниите и инвеститорите трябва да подкрепят прехода към чиста енергия, вместо да го възпрепятстват.“

Графика в доклада на МАЕ показва, че световното търсене на трите изкопаеми горива ще достигне своя връх до 2030 г. Докато употребата на въглища навлиза в рязък спад след 2030 г., употребата на газ и петрол остава близо до пиковото ниво през следващите две десетилетия.

Въпреки това МАЕ заяви също, че при сегашното положение търсенето на изкопаеми горива ще остане твърде високо, за да се постигне целта на Парижкото споразумение за ограничаване на повишаването на средните глобални температури до 1,5 градуса по Целзий. В изявлението на агенцията се казва:

„Това рискува не само да влоши климатичните въздействия след годината на рекордни горещини, но и да подкопае сигурността на енергийната система, която е изградена за един по-хладен свят с по-малко екстремни метеорологични явления.“

Ролята на Китай се променя

До 2030 г. МАЕ очаква по пътищата в света да се движат почти 10 пъти повече електрически автомобили и посочва политиките в подкрепа на чистата енергия на ключови пазари като фактор, който ще натежи на бъдещото търсене на изкопаеми горива.

Например, МАЕ вече очаква, че 50% от новите регистрации на автомобили в САЩ ще бъдат електрически през 2030 г., в сравнение с 12% в прогнозата ѝ преди две години, до голяма степен в резултат на Закона за намаляване на инфлацията в САЩ.

МАЕ също така смята, че ролята на Китай като ключов източник на растеж на търсенето на енергия се променя.

Макар че през последното десетилетие на Китай се дължеше почти две трети от нарастването на световното потребление на петрол, инерцията на икономическия му растеж отслабва, а страната е „енергиен център за чиста енергия“, се казва в доклада, като се добавя, че повече от половината от световните продажби на електромобили през 2022 г. са в Китай.

Според МАЕ ключът към организиран преход е да се увеличат инвестициите във всички аспекти на системата за чиста енергия, а не в изкопаеми горива. В доклада на МАЕ се казва:

„Краят на ерата на растеж на изкопаемите горива не означава край на инвестициите в изкопаеми горива, но подкопава основанията за всяко увеличаване на разходите.“

В доклад на ОПЕК по-рано този месец се казва, че призивите за спиране на инвестициите в нови петролни проекти са „погрешни“ и „могат да доведат до енергиен и икономически хаос“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments