Според директора на „Пирогов“ проф. Асен Балтов броят на новозаразаните у нас ще спадне с 50% в рамките на две седмици заради въведения от 23:30 часа снощи частичен локдаун. Той подчерта, че повдигането на коефициента на строгост на мерките от 45 на 70 на сто е достатъчно за понижаване на броя на случаите, както и на смъртността.
Проф. Балтов е на мнение, че локдаунът е бил наложителен, за да бъдат ограничени младите хора. Става въпрос за 1 милион и 200 хиляди души, които ще имат по-малко комуникация помежду си. Така според него и вирусът ще циркулира по-малко. Ще се намали и предаването му в семействата, както и в трудовите колективи.
Що се отнася до здравната система по неговите думи тя е изключително натоварена. Медиците вече не издържали на натиска и затова се допускали и грешки. Проф. Балтов беше категоричен, че не трябва да се стига до свръхнапрегнатост и невъзможност да бъдат лекувани пациентите с COVID-19.
Той каза още пред „БНТ“, че искали да дадат глътка въздух на системата на здравеопазването и лекарите да видели, че хората са зад тях.
В същото време той обяви, че не искали на тях да им олекне, а гражданите да разберат, че здравето било номер едно.
Проф. Балтов обясни, че решението частичният локдаун да действа до 21 декември е, защото след това идват светли празници. Идеята е хората да могат да ги посрещнат с техните близки. Според него Коледа няма да е проблем, защото това е семеен празник. Той изрази надежда младите хора да проявят разум и на студентския празник – 8 декември, и да не организират големи събирания.
По думите на директора на „Пирогов“ хубавите неща предстоят, защото ваксинациите щели да започнат буквално след Нова година. Проф. Балтов цитира и данни, според които броят на тези, които не вярват в COVID-19 е намалял от 45% на 20 на сто.
Управляващите обаче търпят много критики заради въведените строги противоепидемични мерки. Представители на опозицията са категорични, че трябва незабавно да подадат оставка, защото не могат да се справят с епидемията. Според тях мерките не са адекватни и правителството няма ясна визия как да изведе страната от пандемията. Против мерките е и бизнесът, който ще бъде крайно засегнат от тях. В същото време от браншовете очакват компенсации, защото в противен случаи според тях ще се стигне до фалити и съкращения на работници.