Производството на изкопаеми горива ще скочи през следващото десетилетие?

0
16
Въглищна мина, Стоманопроизводители, Украйна
Снимка: Pixabay

Плановете на правителствата за извличане на изкопаеми горива до 2030 г. са несъвместими с поддържането на глобалните температури до безопасни нива, твърди ООН, цитирана от „BBC“. В доклада на UNEP (Програмата на ООН за околната среда) за производствените пропуски се казва, че страните ще подминат или ще постигнат повече от два пъти нивата, необходими за поддържане на жизнения праг от 1,5 градуса по Целзий.

Добивът на нефт и газ се очаква да нарасне рязко само с умерено намаляване на въглищата. Налице са малки промени след публикуването на първия доклад през 2019 г. Затова конференцията по климата COP26 след малко повече от седмица вече има огромен фокус върху амбициите за намаляване на въглерода на най-големите излъчватели. Но въпреки вълнението от целите за нулеви емисии и мащабните обещания на много страни, някои от най-големите производители на нефт, газ и въглища, не са изложили плановете си за бързото намаляване на добива на изкопаемите горива, които според учените са необходими за ограничаване на температурите през следващите години.

По-рано тази година изследователи от Междуправителствената комисия по изменението на климата (IPCC) предупредиха за опасностите за човечеството да се позволи в този век температурите да се повишат с повече от 1,5 градуса. За да се запази този праг, ще са необходими съкращения на въглеродните емисии с около 45% до 2030 г. въз основа на нивата от 2010 г. Вместо да ограничават въглерода, който генерират обаче, много от най-големите виновни за това държави също планират значително да увеличат производството на изкопаеми горива, според доклада на ООН.

Докладът за производствения дефицит установява, че страните планират да произвеждат около 110% повече изкопаеми горива, отколкото би било съвместимо с повишаване на температурата с 1,5 градуса по Целзий до края на този век. Плановете са с около 45% повече от необходимото за поддържане на покачването на температурата до 2 градуса.

Според проучването производството на въглища ще спадне, но газът ще се увеличи най-много през следващите 20 години, достигащ нива, които просто са несъвместими с Парижкото споразумение.

Докладът описва 15 големи страни-производители, включително Австралия, Русия, Саудитска Арабия, САЩ и Великобритания. Повечето правителства продължават да предоставят значителна политическа подкрепа за производството на изкопаеми горива, казват авторите. Плой Ачакулвисут, водещ автор на доклада от Стокхолмския институт за околна среда, коментира:

„Изследването е ясно: Глобалното производство на въглища, нефт и газ трябва да започне да намалява незабавно и стремително, за да бъде в съответствие с ограничаването на дългосрочното затопляне до 1,5 градуса по Целзий. Въпреки това правителствата продължават да планират и поддържат нива на производство на изкопаеми горива, които значително надвишават това, което можем безопасно да изгорим.

Въпреки че страните са отделили много повече от разходите си за възстановяване след пандемията от COVID за дейности, свързани с изкопаеми горива, има някои положителни страни, когато става въпрос за финансиране. Финансирането на нефт, въглища и газ от многостранни банки е намаляло значително през последните години – а също и от някои от по-богатите държави. Андреа Меза, министър на околната среда и енергетиката на Коста Рика, казва:

„Този ​​доклад отново показва проста, но мощна истина: Трябва да спрем изпомпването на нефт и газ от земята, ако искаме да постигнем целите на Парижкото споразумение.“

И още:

Трябва да режем с двете ръце ножицата, като се справим едновременно с търсенето и предлагането на изкопаеми горива. Ето защо, заедно с Дания, ние ръководим създаването на Алианса отвъд петрола и газа, за да сложим край на разширяването на изкопаемите горива добив, планирайте справедлив преход за работниците и започнете да прекратявате съществуващото производство по управляван начин.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments