Прокурорите в Бургас се включиха днес в мълчалив протест срещу законовите промени. Протестът започна от 11:00 часа пред Съдебната палата в града. Магистратите изразиха несъгласието си с предложените от „Демократична България“ изменения, които касаят закриването на спецсъда и спецпрокуратурата, КПКОНПИ и промяна на модела, по който се избира главен прокурор.
Юристите заявиха, че са дошли, за да изкажат „своята загриженост, несъгласие и недоволство от поредните опити да бъде уязвена независимостта на съдебната власт в частност и на прокуратурата“. Според правистите промените не съответстват на Конституцията и на основните демократични принципи на една правова държава, а именно – разделяне на властите.
Служителите на закона смятат, че планирани промени от подобен характер биха довели до „катастрофа“, тъй като те са„недопустимо вмешателство“.
Няма и човешки ресурс, „а може би и времеви“, който да поеме делата, които ще бъдат преразпределени и това би се случило „изключително трудно“, категоричен е апелативният прокурор Любомир Петров.
Магистратите изразиха притеснението си, че липсва обществено обсъждане на предприетите изменения, каквото би следвало да се предприеме:
„Това, което е смущаващо за нас е и обстоятелството, че не се отчита рефлексията на промените върху дейността на съдилищата и прокуратурите с обща компетентност. Категорично работата им ще бъде меко казано затормозена.“
Юристите апелират:
„Моля ви да обърнете внимание и специално, че Законът за изменение и допълнение на Конституцията в частта, отнасяща се до главния прокурор, на практика са идентични с текстовете с така наречената Живкова конституция, приета през май 1971 година.“
Освен в морския град, стотици служители от двете спецпрокуратури също излязоха на мирен протест пред сградите на Съдебните палати в цялата страна. Несъгласие с предвижданите изменения демонстрираха в Пловдив, Варна, Добрич, Силистра, Разград, Ловеч, Шумен, Стара Загора, Пазарджик, Хасково, Смолян, Кърджали и други.
Представителите на съсловието посочват в своята позиция:
„Ако сме правова и конституционна държава, не би следвало в настоящия момент темата за извънредността на спецмагистратурите да се повдига отново. Ако сме правова държава, не би следвало без какъвто и да било сравнителен анализ да се мотивира извод за липса на резултатност от правоприлагането на специализираните органи на съдебна власт, пише в позицията на спецпрокурорите и служителите.“