Около 18 000 австралийци са били евакуирани заради опасни наводнения в Нов Южен Уелс, а проливният дъжд продължава да нанася щети над източното крайбрежие. Продължителните порои са довели до преливане на реки и язовири около Сидни – столицата на щата, както и в югоизточната част на Куинсланд.
Властите разкриват, че явление с такъв интензитет се случва веднъж на 50 години, като в възможно то да не утихне през цялата седмица. Те призоваха населението да се отнася към ситуацията с повишено внимание. Премиерът Скот Морисън обяви, че ще предложи финансова помощ за гражданите, които са принудените да напуснат домовете си.
Междувременно премиерът на Нов Южен Уелс Гладис Береджиклян заяви, че днес не е докладвано за смъртни случаи, което според нея е цяло чудо, предвид мащабността на природното бедствие и щетите от него. Щетите са сериозни в засегнатите райони, в които живеят около една трета от населението на Австралия, наброяващо 25 милиона души. Береджиклян припомни, че много от общностите, поразени от наводненията, са били застигнати от пожари и суша предишното лято.
Службите за спешна помощ са провели най-малко 750 спасителни операции, включително изтегляне на хора от автомобилите им. Едно от пострадалите семейства е било изведено от наводнения си дом с хеликоптер. Докладвано е още, че спасителните екипи са успели да спасят и семейство с бебе в западния района на Сидни.
От Австралийската метеорологична служба заявиха, че валежите, достигащи до 900 мм в някои райони, са извънредно явление за страната. Много райони в Нов Южен Уелс приличат на „морета“, твърдят експертите. По-рано днес властите обясниха, че са най-загрижени за населението, което живее в ниските райони северно и западно от Сидни, централното крайбрежие на Нов Южен Уелс и долината Хоксбъри.
Какво се е случило до момента?
Наводненията са причинили хаос в Нов Южен Уелс, принуждавайки около 15 000 души да се евакуират, както и около 3000 души в Сидни, докладват екипите. Прелелите реки затрудниха обстановката по пътищата и мостовете и принудиха около 150 училища да затворят спешно по-рано днес.
В социалните мрежи са разпространиха кадри на мъртви диви животни и добитък, плаващ в наводнени райони, както и на къщи, залети с вода чак до нивото на прозорците им. Вчера млада двойка сподели, че къщата им, разположена на север от Сидни, е била пометена от интензивни наводнения в деня, в който е трябвало да се проведе сватбата им. Шокирани съседи дори са заснели плаващата вила с три спални, която се е движила по река Менинг, след като тя е излязла от коритото си.
Полетите до летището в Нюкасъл – на около 17 километра северно от Сидни са преустановени, тъй като пистата за излитане също е наводнена. Междувременно властите са докладвали и за свлачища и щети по домовете на гражданите, причинени от мини-торнадо, ударило в посока западно от Сидни в събота.
Колко сериозна е ситуацията?
До момента властите са издали 28 заповеди за евакуация на различни места в цялата страна, засягащи няколко хиляди души. Други 16 области са получили предупреждения. „Това, което преживяваме сега, е различно от това, което сте преживели през последните 50 години, така че, моля, приемете го сериозно.“, призова Береджиклян по време на брифинг, проведен по-рано днес.
Жителката на Джеймисънтаун Елън Брабин сподели пред „ABC News“, че не е виждала толкова тежки наводнения от над 40 години насам. „Преживявала съм наводнения и други бедствия, но никога не ми се е налагало да напускам дома си, така че сега е различно.“, каза тя.
Междувременно са издадени и предупреждения от метеоролози, че има опасност късно тази вечер да настъпи „последна вълна“ от порои и бури, които вероятно ще продължат до сряда или четвъртък.
От пожари до наводнения
Миналогодишното лято, наситено с интензивни дъждове и наводнения в Източна Австралия е в ярък контраст със ситуацията от преди година, когато много от тези райони бяха засегнати от мащабни пожари и опустошителна суша. Понастоящем тази част на континента е изложена на влиянието на явлението Ла Ниня, което обикновено предизвиква много валежи и тропически циклони през лятото. Две от трите години с най-обилни валежи в Австралия са били именно по време на явлението Ла Ниня. Тогава се наблюдава 20% увеличение на средното количество валежи от декември до март в Източна Австралия. Учените твърдят, че климатичните промени също подсилили въздействието на Ла Ниня, като са направили метеорологичните модели по-непостоянни.