Промени в Семейния кодекс oблекчават процеса на осиновяване у нас

0
394
Осиновяване, семейство, родители, деца
Снимка: Pixabay

Депутати от двете водещи парламентарни групи на „Продължаваме промяната-Демократична България /ПП-ДБ/ и ГЕРБ-СДС внесоха Законопроект за изменение и допълнение на Семейния кодекс.

Той предвижда промени, които имат за целта да подобрят процеса на осиновяване у нас, както и процедурата за достъп до информация за произход на осиновени лица.

Чрез него се въвежда и намаляване на възможностите за прекратяване на осиновяването на малолетни и непълнолетни осиновени в условията на т.нар. „други обстоятелства“, които дават основание за разсиновяване.

Един от основните мотиви за предложените промени е негативната тенденция през последните години за намаляване на броя на осиновените деца. Идеята е да се облекчи не само самата административна процедура, но и да се разширят възможностите за избор на най-подходящ осиновяващ за конкретното дете.

За тази цел е необходима оптимизация на процеса чрез въвеждане на електронни административни услуги за кандидат-осиновителите, както и осигуряване на повече подкрепа с психолози, социални педагози и други специалисти и за осиновители, и за осиновени.

Друга много важна стъпка е добавената алинея, която предвижда да се въведе задължение за оказване на съдействие при предоставянето на информация за произход от страна на съхраняващите информация органи.

Причината за въвеждането на такива разпоредби е, че понастоящем дори при допуснато разкриване на информация от страна на съда по чл. 105 от Семейния кодекс, не е прецедент да се отказва предоставянето ѝ. С тази промяна законодателството отговаря на очакванията на десетки осиновени да могат по законов ред да получат информация за своя произход. Право, което е изведено и в Конвенцията за правата на детето, Хагската конвенция.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments