Над 50 000 българи нямат постоянен адрес и съответно лична карта, което ги лишава от достъп до важни услуги като здравеопазване, образование и работа. С нов законопроект, внесен тази седмица в Народното събрание, се предлага въвеждането на „служебен адрес“, чрез който тези граждани ще могат да получат лична карта.
Какво предвижда законопроектът?
Целта на предложените промени в Закона за гражданската регистрация е да се даде възможност на хората, които не могат да предоставят документи за адресна регистрация /като например договор за наем или собственост/, да заявят както постоянен, така и настоящ адрес. „
Личната карта е ключът към основните ни граждански права. Никой не трябва да бъде лишен от тях, само защото няма дом“, подчертаха от „Продължаваме промяната-Демократична България“ /ПП-ДБ/.
Инициатива на кабинета Денков
Инициативата за тези промени идва от кабинета Денков, когато беше сформирана работна група с експерти от Министерството на регионалното развитие и благоустройството /МРРБ/. Законопроектът беше завършен по време на мандата на министър Андрей Цеков и качен за обществено обсъждане в края на януари тази година.
Как ще работи служебният адрес?
Служебният адрес, който се въвежда със законопроекта, ще бъде недвижим имот – общинска собственост. Кметовете на общините ще имат правомощието да определят тези имоти за извършване на служебна адресна регистрация както по постоянен, така и по настоящ адрес. Гражданите, чиито постоянен или настоящ адрес е заличен по Закона за гражданската регистрация, също ще могат да се възползват от служебен адрес.
Решение на проблема с незаконните регистрации
Освен че ще помогне на гражданите без постоянен адрес да получат лична карта и достъп до основни права, законопроектът има за цел да намали незаконните практики с фалшиви регистрации. С въвеждането на служебния адрес ще се осигури легитимен механизъм за адресна регистрация.
Мая Манолова: Няма да съм в листите, но представяме 7 законопроекта
[…] […]