Министерският съвет одобри Постановление за изменение и допълнение на Наредбата за условията и реда за издаване на визи и определяне на визовия режим. Тази важна стъпка е свързана с адаптиране на българската нормативна уредба към изискванията на шенгенското законодателство, което цели по-добро управление на визовите процедури.
С новите изменения вътрешноправната нормативна уредба се синхронизира с разпоредбите на Шенгенското право. Това ще предотврати противоречиво прилагане на законите и ще осигури изпълнение на шенгенските изисквания. Основните акценти включват:
– Прецизиране на процедурите за дългосрочни визи: Усъвършенстват се правилата за издаване на визи, което ще улесни както кандидатите, така и администрацията.
– Събиране на биометрични данни: Външните доставчици на услуги ще могат да събират биометрични данни на кандидатите за визи за дългосрочно пребиваване.
Една от основните ползи от промените е разширяването на възможностите за подаване на заявления за визи за дългосрочно пребиваване. Тази мярка ще:
– Облекчи натоварването на най-натоварените задгранични представителства.
– Увеличи броя на местата за подаване на заявления, като направи услугите по-достъпни за кандидатите.
Новите правила ще улеснят процеса за всички кандидати за визи, като същевременно осигурят съответствие с хармонизираната визова процедура на Шенген. Те ще помогнат за подобряване на административния процес и ще подкрепят интеграцията на България в шенгенското пространство.
Тези промени са само една от многото стъпки, които България предприема за успешно интегриране в Шенген. Усъвършенстването на визовите услуги ще гарантира по-добра организация и по-лесен достъп за всички, които искат да пребивават дългосрочно в страната. С новите визови правила България се позиционира като надежден партньор в шенгенското пространство, предоставяйки по-ефективни и удобни услуги за своите граждани и международни партньори.
Димитър Главчев: България е на крачка от приемането в еврозоната