Регионалната заключителната конференция по образователния проект “Променяме се с климата” се проведе днес в бургаското СУ „Константин Петканов“. Тя е свързана с въздействията на климатичните промени върху икономическите сектори, човешкото здраве, градската и околната среда.
Директорката на училището Даринка Иванова каза специална пред Искра.бг:
„В програмата участваме по поканата на г-жа Банчева. Ние сме свързани с идеята за опазване на околната среда и енергийната ефективност. Прикрепяме се към идеята, че ако искаме нещата да се случат, трябва да е от младите хора. Втора година работим по този проект. Децата получиха по-пълна информация какво се случва с глобалното затопляне и с енергийните ресурси. Те събират разделно и почистват след себе си. Участваха в проекта ученици от различни възрасти, които направиха всичко с желание и активност.“
„Програмата е финансирана от финансовия механизъм по Европейското икономическо пространство и от българска страна чрез Министерството на околната среда и водите /МОСВ/. Основната задача на програмата е да предостави възможности и по-голямата част от общността да научи за мерките, които са свързани с климатичните промени и с ефектите им върху различни аспекти на нашия живот“, посочи пред Искра.бг ръководителят на проекта Мариана Банчева. Тя разясни:
„В проекта участват седим училища от цялата страна и три неправителствени организации. 25 образователни институции се включиха в този проектните дейности. 32 са инициативите, като проектни кампании, които са осъществени със съдействието на тези седем училища. 3011 са участниците в училищните проекти и кампании. В рамките на проекта се случиха няколко събития на местно ниво, където се срещнахме с местната общност и разяснихме кои са темите, които ги вълнуват, видяхме нагласата и желанието им за работа в тази посока. Почти всички училища са реализирали проекти в енергийната ефективност, борбата с озелесяването и без въглеродния транспорт чрез използването на велосипед.“
Мариана Банчева посочи, че е създаден специален портал – KLIMADAPT, който съдържа над 400 страници информации, свързана с промените на климата. Той включва широк набор от информационни и образователни материали за ученици и учители, свързани с промените в климата и възможните мерки за справяне с тях. Можете да чуете подробности от интервюто във видеото:
Събитието имаше за цел да запознае обществеността с проведените общо 31 инициативи, свързани с адаптиране към климатичните изменения, организирани от 25 образователни институции, в които участваха деца, ученици, учители, родители, експерти. Темите на проектите и кампаниите обхващат всички сфери, свързани с климатичните промени – околна среда, икономика, градската среда, поведението на хората.
Програмата на срещата беше интересна и разнообразна. Присъстващите имаха възможността да се запознаят с дейностите на учениците от СУ „Константин Петканов“ и проведените образователни кампании. Монтираната стоянка за велосипеди показа как се стимулира екологичният начин на придвижване. Учениците са създали проекти за засаждане на дървета и храсти в училищния двор, плакати за разделно събиране и много други.
На дискусията присъстваха представители на местната власт, бизнеси, образователни институции, граждански организации, граждани и общественици. Домакин на срещата беше СУ „Константин Петканов“, в партньорство със сдружение „Институт за прогресивно образование“ и екологично сдружение „За Земята“.
Организаторите и представители на проекта се обединиха около това, че всеки един човек може да допринесе за справянето с климатичните промени.