Промяната на климата влошава нещата в Афганистан, бедността се обостря

0
14
Афганистан къщи.
Къщи в Афганистан. Снимка: Пиксабей

Подхранвана от дъжд и топене на снега от планините, тази долина, сгушена сред назъбените върхове на северозападен Афганистан, някога е била плодородна, пише „Асошиейтед прес“. През последните няколко десетилетия обаче климатът се е променил, споделят местните жители и добавят че земята вече безплодна, а те се борят да оцелеят.

Мнозина са избягали, насочвайки се към съседен Иран или живеейки в крайна бедност в лагери за разселени в Афганистан, тъй като повтарящите се суши пресушават земята и унищожават пасищата.

„Помня от детството си… през зимите имаше много сняг, през пролетта имахме много дъжд“, разказва 53-годишният Абдул Гани, лидер на местната общност в село Санг-е- Аташ, в тежко засегнатата провинция Баджис.

„Но от преди няколко години започна суша, няма сняг, има много по-малко дъждове. Не е възможно дори да се използва една купа с вода от водосточните тръби“, сподели той, докато наблюдаваше как обществото на Червения полумесец раздава спешни храни за зимата на фермери, чиито реколти са напълно пропаднали.

Тежката суша, която продължава вече втора година, влоши драматично и без това отчайващото положение в страната. Разтърсени от четири десетилетия на война, афганистанците също трябваше да се борят с пандемията от коронавирус и икономиката в свободно падане след замразяването на международното финансиране, след като талибаните завзеха властта в средата на август на фона на хаотично изтегляне на войските на САЩ и НАТО. Милиони не могат да се изхранват сами, а хуманитарните групи предупреждават за нарастващо недохранване и хуманитарна катастрофа.

За много семейства в района на Санг-е-Аташ помощта на Червения полумесец е единствената им спасителна линия за суровата зима. Регионалният ръководител на организацията за Западен Афганистан Мустафа Набихил отчете, че 558 семейства са получили храната за три дни: брашно, ориз, боб, олио, захар, сол, чай и висококалорични, обогатени с витамини бисквити. Фермерите на Баджис са особено уязвими, тъй като в региона липсва напоителна система, което ги оставя зависими от времето, обясни Набихил. Ако вали, ще ядат. Ако не стане, няма да го направят. Отчаянието им е осезаемо. Гани беше категоричен:

„Няма решение, просто сме унищожени. Не можем да отидем никъде, в чужда държава, нямаме пари, нямаме нищо. В крайна сметка трябва да изкопаем гробовете си и да умрем.

Несефор Мгенди, ръководител на делегацията на Афганистан към Международната федерация на дружествата на Червения кръст и Червения полумесец, заяви, че сушата води до „тревожен недостиг на храна, като около 22,8 милиона души – повече от 55% от населението на Афганистан – изпитват високи нива на остър недостиг на храна“.

Тежката суша засегна повече от 60% от провинциите в страната, добави той, „но няма нито една провинция, която да не е засегната, тъй като някои са изправени пред сериозна или умерена суша“. Той подчерта:

„Ако не се вземат спешни мерки, ще има катастрофална хуманитарна ситуация. Това е може би най-тежката хуманитарна криза в света в момента и най-тъжното е, че ранните действия и бързите действия щяха да могат да предотвратят ескалацията ѝ.

За мнозина условията вече са катастрофални.

„Нямаме нищо“, уточни 45-годишната Джума Гюл, един от многото хора, разселени от суша, седнали в мобилна здравна клиника на Червения полумесец точно до столицата на провинция Баджис Кала-е-Ну. С девет деца и съпруг, който не можеше да си намери работа, семейството ѝ оцелява със заеми от собственици на магазини. Но дори и те са изсъхнали, заяви тя и допълни:

„Понякога намираме храна, а понякога не. Ядем само сух хляб и зелен чай. Не можем да си купим брашно или ориз, твърде скъпо е.

В село Хачка край Кала-е-Ноу, фермерът Абдул Хаким оглеждаше безплодното си поле, леденият вятър се носеше през пукнатините на напуканата земя. Някога мъжът е отглеждал пшеница и е издържал 18-членното си семейство. Сега няма нищо.

„Няма дъжд, има суша“, сподели той. Много хора в селото му, включително трима от възрастните му синове, са заминали за Иран и той обмисля да изпрати четвърти, въпреки че момчето е само на 12. Това е единственият начин семейството му да оцелее. Мъжът обясни:

„Приятелю, хората напускат този регион. Някои хора дори изоставят децата си и си отиват.

Експертите прогнозират, че изменението на климата ще направи сушите още по-чести и тежки. Те бият алармата над Афганистан от години.

„Изменението на климата в Афганистан не е несигурен, „потенциален“ риск за бъдещето, а много реална, настояща заплаха – чиито последици вече са усетили милиони фермери и скотовъдци в цялата страна“, се казва в доклад от 2016 г. на Световната програма за храни, Програмата на ООН за околната среда и Националната агенция за опазване на околната среда на Афганистан. Настоящата суша е най-тежката от десетилетия. Асем Маяр, експерт по управление на водните ресурси и докторант в университета в Щутгарт, отбеляза:

„Ефектът от изменението на климата и глобалното затопляне в Афганистан е много ясен по редица направления.

През последните две десетилетия 14% от ледниците в страната са се стопили, отчете той, докато честотата на сушата се е удвоила в сравнение с последните десетилетия на 20-ти век.

Честотата и тежестта на наводненията също са се увеличили, докато имаше промяна от сняг през ранната зима към дъжд през пролетта. Това нарушава водния баланс в страната, тъй като снегът по своята същност се задържа по-дълго от дъждовната вода, която изтича от страната за 2-14 дни, обясни Маяр. В Афганистан също липсват водни резервоари, които са 10 пъти по-малки от тези на съседните страни.

Предишното правителство изготви стратегия за управление на риска от суша, припомни Маяр, но със смяната на правителството през август всичко спря. Заместник-министърът на водите Муджиб ур Рахман Омар каза на пресконференция в сряда, че правителството има политика за управление на сушата, включително проекти за изграждане на напоителни канали, язовири и контролни язовири – малки, понякога временни язовири във водните пътища – в провинция Баджис.

„Нашите технически и опитни колеги са заети с това“, коментира той и добави, че всички проекти зависят от наличието на бюджет.

Новият заместник-губернатор на Бадгис, боецът от специалните сили на талибаните Мохибула Асад, е наясно с сериозността на проблема.

„Сушата е очевидна в цял Афганистан и има по-голямо негативно въздействие върху провинция Баджис“, посочи той наскоро пред Асошиейтед прес“ в сградата на регионалния управител в Кала-и-Ну, ограден от обкръжение на талибански бойци. Въпреки че сушата е проблем от години, заяви той, тази година тя е била особено тежка, засягайки около 80-85% от местното население.

Администрацията му често се среща с хуманитарни организации, отбеляза Асад, добавяйки, че самото правителство няма средства за справяне със ситуацията, тъй като предишното правителство не е оставило нищо.

Маяр, експертът по управление на водите, каза, че хуманитарните инвестиции трябва да се съсредоточат върху малки и средномащабни водни проекти, за да се намалят последиците от сушата. Той обясни защо:

„Международната общност не трябва да ограничава средствата, свързани с климата и природните бедствия, поради санкции. Защото изменението на климата продължава да влияе върху Афганистан.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments