Промяната в пулса е признак за сърдечен проблем

0
108
Сърдечен пулс
Сърдечен пулс. Снимка: Pixabay

Между 7 и 16% от COVID болните съобщават за промяна в пулса – забавяне или забързване. Това е знак за сърдечен проблем, който може да повиши риска от сърдечна недостатъчност 5 пъти, а от инсулти 2,5 пъти, заяви доц. Васил Трайков, началник на отделението по инвазивна електрофизиология в болница „Токуда“. Така нареченото предсърдно мъждене засяга най-често възрастните хора, предупреждават Съсловното сдружение по кардиостмулация и електрофизиология.

Предсърдното мъждене е най-честата сърдечна аритмия, която може да доведе до инсулт и тромбоемболизъм. Доц. Трайков обясни, че в рисковата група попадат хора над 65 години, но има и случай с пациенти до 30 години. Медикът коментира пред „БНР“:

Обикновено пациентите усещат такива пристъпи на аритмия или пък други пациенти усещат единични прескачания. В някои случаи те биха могли да бъдат предвестник на изявата на предсърдно мъждене.

Според статистиката между 15% и 30% от засегнатите нямат други симптоми, освен аритмия. При всеки 5-ти пациент, състоянието прогресира и излизането на сърцето от ритъм може да се увеличи. Доцентът заяви, че не всеки с тази диагноза е застрашен от усложнения, ако е открито навреме. Той обясни:

Някои хора нямат сериозна симптоматика. Това може да продължи дълги години. Загубата на предсърдна контракция, на предсърдно съкращение вследствие на аритмията е предпоставка за образуване на тромби, които могат да се откъснат и да направят емболизъм и да доведе до инсулт например, който е често усложнение. Профилактиката на емболизма и предсърдното мъждене е от особена важност и тя трябва да бъде започната своевременно при наличие на рискови фактори за емболизъм. За това е много важно да провеждаме скрининги за това състояние, защото много хора не го усещат.“

Рискови фактори са наднорменото тегло, прекаляването с алкохол, тютюнопушене, високо кръвно или генетична обремененост.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments