Активисти и поддръжници на политическата партия „Възраждане“ блокираха пристанище Варна-Запад, изразявайки своето недоволство от няколко ключови решения, взети от Народното събрание и правителството, които застрашават националния и икономическия суверенитет на България.
Основната причина за протеста е отхвърлянето на Референдума за запазване на българския лев, организиран от Инициативен комитет и подкрепен от „Възраждане“. Протестиращите твърдят, че правото на 604 000 българи да гласуват на референдума е било отнето, което представлява удар по демокрацията в страната. Те смятат, че загубата на националната валута е равносилна на загубата на суверенитет, като бъдещите решения за страната ще се вземат от центрове на власт в Брюксел, Франкфурт или Берлин.
Протестът също така подчертава загрижеността за енергийния суверенитет на България, с особен акцент върху демонтажа на блокове на АЕЦ Козлодуй и продажбата на реакторите на АЕЦ Белене. Протестиращите виждат тези действия като стъпки към унищожаването на ядрената енергетика в страната.
Протестиращите изразяват сериозно недоволство от въздействието на фотоволтаиците и ветрогенераторите върху плодородната земя и риболова, което според тях застрашава хранителния суверенитет на страната. Хиляди регулации и земеделски политики също са обект на критика заради унищожаването на земеделието и липсата на гаранции за прехраната на населението.
Протестът се фокусира и върху опасенията, че България се превръща в територия за население с мигранти, подготвяйки се да стане буфер между Африка, Азия и Западна Европа. Това, според организаторите, би могло да промени драстично демографския и социално-икономическия ландшафт на страната.
„Възраждане“ призовава всеки български гражданин, който желае да живее в свободна и независима страна, да се присъедини към протестните действия. Партията твърди, че само чрез общи усилия българският народ може да спре текущите тенденции и да възстанови суверенитета и демокрацията в страната.
Протестите и блокадите представляват ясно послание към управляващите, че недоволството в обществото расте и че българските граждани искат промяна в политическата и икономическа посока на страната.