От ранни зори животновъди се събраха на протест във Велинград. Причината – съмнение в достоверността на пробите, взети от здравните власти. Според официалните данни има осем огнища у нас, където са били констатирани заразни болести по животните.
Снощи министърът на земеделието заяви, че категорично се потвърждават и вторите проби за чума по овцете във Велинград. Вчера служебният министър председател Димитър Главчев му възложи да преговаря с фермерите, които са собственици на заразените животни.
Същевременно животновъди и заинтересовани лица се свързаха с Искра.бг с искане да бъдат отправени конкретни въпроси към БАБХ. Те коментираха пред наш журналист: „Виждаме официалните медицински данни за болестта като протичане – от 3 до 7 дена инкубационен период. Това е периодът, при който животното е заразно, но не дава симптоми. След това има силно изразена симптоматика – висока температура, секрети, обриви и т.н. БАБХ твърдят, че тези животни са лекувани тайно 14-20 дни. Това означава при инкубационен период от 3 до 7 дни инкубационен период, тези животни са изкарали тайно чума. С всичката симптоматика, с висока смъртност. Смъртността може да достигне 100%, по официални данни. А ние виждаме едно живо стадо – стадото го има и е налично.“
В тази връзка изпратихме като запитване по ЗДОИ въпросите на потърпевшите до БАБХ, които гласят следното:
- От 3 до 7 дена е инкубационният период на болестта. След това започват силно изразени симптоми и заболяването се характеризира с висока смъртност. Защо в такъв случай има живо стадо, което кара или е изкарало чума?
- Какъв е процентът на смъртност при тази болест?
- Защо животните от стадото във Велинград нямат симптоми?
- Има ли умрели животни, а ако няма – защо?
- В кои лаборатории са направени изследванията и дали същата лаборатория ще обработи вторите изследвания?
- Разполагате ли с официални данни колко животни са умрели в резултат на чума по ДПЖ в Гърция през изминалата година, както и колко са били евтаназирани?