Протести и силно напрежение пред Народния театър: Пиесата на Малкович провокира остра реакция в обществото

Протести и силно напрежение пред Народния театър: Пиесата на Малкович провокира остра реакция в обществото

0
155
Протест пред Народния театър "Иван Вазов"
Протест пред Народния театър "Иван Вазов". Снимка: Ивайло Мирчев, Фейсбук

За втора поредна вечер пред Народния театър „Иван Вазов“ в София избухна напрежение заради постановката „Оръжията и човекът“, поставена от Джон Малкович. Около театъра бе разположен значителен полицейски кордон, който да отделя протестиращите в подкрепа на свободата на изразяване от онези, които смятат пиесата за оскърбителна за националните ценности. Въпреки че сблъсъци бяха предотвратени, ситуацията ескалира пред очите на много зрители и обществени личности, пристигнали на мястото.

Обществено недоволство и въпроси за ролята на културните институции

Много от присъстващите граждани изразиха категорично възмущение от съдържанието на пиесата и нейното послание, което според тях оскърбява националната памет и традиции. Протестиращи критикуват Народния театър и неговото ръководство за това, че са предоставили сцена на представление, възприето като подигравка с българската история и ценности.

„Това не е сцена за култура, а арена за провокация“, гласят лозунгите, издигнати от недоволните граждани, които подчертават, че финансираните с обществени средства културни институции трябва да отчитат обществените настроения.

Подкрепа за свободното изразяване, но и липса на диалог

На мястото присъстваха известни български актьори и обществени фигури, сред които Борислав Чучков, Теодора Духовникова, Юлиан Вергов и Дарин Ангелов, които застанаха зад правото на театъра да предлага провокативно изкуство. Съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков също дойде на протеста, като подчерта, че „нахлуването в културни институции е недопустимо“. По думите на Петков обаче случаят е само част от по-широкия проблем със застрашените демократични ценности в България.

Въпреки тези изявления в защита на постановката, критиците посочват, че липсва диалог между театъра и гражданите, които се чувстват засегнати.

„Театърът трябва да уважава своята публика и да намира баланс, като не налага едностранни, противоречиви послания“, сподели един от протестиращите.

Политическо присъствие и засилено напрежение

Столичният кмет Васил Терзиев също присъства на представлението с цел „да подкрепи изкуството и свободата на изразяване“. Въпреки това присъствието на водещи политически фигури и представители на културния елит изостри напрежението, тъй като протестиращите възприеха техните изявления като игнориране на съществените обществени притеснения.

Каква е ролята на културните институции в поляризираното общество?

Случаят пред Народния театър повдига важни въпроси за ролята на културните институции в съвременното общество. Доколко театърът има правото да представя провокативни постановки, без да взема предвид общественото мнение? До каква степен финансираните с публични средства институции следва да бъдат чувствителни към възприятията на публиката?

Текущата поляризация ясно показва, че липсата на диалог и разбиране само задълбочават напрежението. Обществото има нужда от баланс между свободата на изразяване и уважението към различните гледни точки.

„Грийнпийс“: Щурмуването на културни институции е атака срещу свободата, а не патриотизъм

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments