Протести след военния преврат в Мианмар: Една жена е простреляна

0
75
Протести
Снимка: Pixabay

Жена, която е била простреляна в главата, докато протестира срещу военния преврат в Мианмар, е в критично състояние в болница в столицата Най Пий Тау. 19-годишната Мия Тве Тве Хаин е била ранена вчера, когато полицията се опитвала да разпръсне протестиращите с помощта на водни оръдия и гумени куршуми. Според правозащитни организации обаче нараняването е вследствие на стрелба с бойни патрони.

 

Въпреки скорошната забрана за мащабни събирания и наложения полицейски час десетки хиляди граждани се включиха в уличните протести срещу преврата, извършен през миналата седмица, който свали демократично избраното правителство на Аун Сан Су Чи. Демонстрациите започнаха отново днес сутринта, за пети пореден ден, с участието на голяма група държавни служители, които се събраха в Най Пий Тау, за да изразят недоволството си.

Вчера силите на реда се принудиха да използват водни оръдия срещу протестиращите, които отказаха да се разпръснат доброволно.  Съобщава се, че предупредителни изстрели са били изстреляни във въздуха, преди да бъдат използвани гумените куршуми. По-късно лекарите заявиха, че според тях точно тогава са били простреляни някои от присъстващите.

Според представител на BBC, който е разговарял с неназован медицински служител от болницата в размирния град, Мия Тве Тве Хаин е претърпяла сериозно нараняване на главата, а друг демонстрант е получил наранявания в областта на гръдния кош. Младата жена в момента се намира в реанимацията, а нейната сестра, която също е присъствала на протеста, заяви, че шансовете й да оцелее са малки. Според доклад на организацията „Human Rights Watch“, лекар от болницата е обяснил, че ранената е имала куршум в главата и е изгубила значителна част от мозъчните си функции. Междувременно в отделен доклад на „Fortify Rights“ се цитира лекар, който твърди, че жената е в мозъчна смърт вследствие на смъртоносна огнестрелна рана в главата.

По-рано днес клип, за който се твърди, че показва простреляна жена, бързо се разпространи онлайн. На кадрите се вижда как жена с каска на главата внезапно се свлича на земята. Други снимки, пуснати в социалните мрежи се вижда предмет, който наподобява окървавен шлем. Засега от BBC все още не са проверили автентичността на изображенията.

Специалният докладчик на ООН за Мианмар предупреди силите за сигурност в страната, че ще бъдат изправени пред съдебно преследване съгласно международното право, ако приложат прекомерна сила срещу демонстрантите.

Предишните протести срещу продължилото десетилетия военно управление в страната, през 1988 и 2007 г., също бяха посетени от голям брой демонстранти, които бяха убити от силите за сигурност. Най-малко 3000 протестиращи загинаха през 1988 г. и близо 30 души през 2007 г. Хиляди граждани бяха задържани по време на двете събития.

Късно вчера военните сили на Мианмар са нахлули в централата на партията „Национална лига за демокрация“, ръководена от Аун Сан Су Чи в най-големия град в страната Янгон, съобщиха членове на партията. Те разкриха още, че силите за сигурност са разбили вратите и са влезли насилствено. По това време в сградата не са присъствали членове на партията. Кадри от централата, заснети от AFP, показват повредени компютърни системи и претърсени шкафове.

Защо протестират гражданите?

Военните сили на Мианмар завзеха контрола над управлението на гражданите на 1 февруари след проведените избори, които партията на Аун Сан Су Чи спечели с убедителна победа.

Въоръжените сили подкрепиха опозицията, която настоя за повторно гласуване, твърдейки, че по време на изборния процес е извършена мащабна измама. Избирателната комисия на свой ред заяви, че няма доказателства в подкрепа на тези твърдения.

Превратът беше извършен в деня, когато трябваше да се проведе заседание в парламента. Аун Сан Су Чи е под домашен арест и е обвинена за притежание на незаконно внесени радиостанции тип „уоки-токи“. Задържани са и много други членове на партията „Национална лига за демокрация“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments