Собствениците на ресторанти и кафенета в Гърция призоваха да им бъде отпусната допълнителна правителствена помощ за защита на поминъка и работните места, след като от месеци действат осакатяващите за бизнесите им ограничения срещу разпространението на COVID-19, пише Reueters.
Близо 80 000 ресторанта и кафенета в южната ни съседка, в които работят около 350 000 души, бяха затворени през септември и оттогава и беше разрешено да предлагат услугите си единствено под формата на доставка или за вкъщи.
Един от потърпевшите е собственици е 43-годишният Димитрис Кацарос, който има кафене. Той споделя, че при тези условия не може да продължи с бизнеса си:
„Ако не работим, няма да можем да ядем. Нямаме и 10-20 000 евро спестявания, с които да можем и да работим, и да се издържаме едновременно. Ако не работим, това е краят.“
Като опит да покажат проблемите си, ресторантьорите събраха ключовете на бизнесите си и ги пуснаха в кутии, разположени на централния площад в Атина и в други гръцки градове. Те планират да ги предадат в кабинета на премиера през следващите дни.
Президентът на Атинската търговска камара Джанис Чацитеодосиу отчита, че с настоящите правителствени мерки 45% от заведенията няма да могат да отворят отново. И споделя:
„Това е катастрофа както в професионален, така и в личен план за бизнесите, които от години се опитват да останат на повърхността.“
Гърция, която се представи сравнително добре по време на пандемията в Европа, беше принудена да наложи частично блокиране през ноември, след като случаите на заболели започнаха да се покачват, заплашвайки да натовари здравната система, която и без това е силно отслабена.
Не се очаква скоро ресторантите и баровете в Гърция да възобновят дейността си, след като премиерът Кириакос Мицотакис разпореди вчера пълно блокиране в по-широкия регион на Атина, мотивирайки се с увеличения брой хоспитализирани и след установяването на по-заразния щам в страната.
Същевременно други международни агенции съобщиха, че при други протести в Атина се е стигнало до сблъсъци с полицията. По улиците на града, освен ресторантьорите, са излезнали и студентите. Те пък са недоволни от готвените промени в Закона за висшето образование. Предложенията в законопроекта предвиждат създаването на „университетска полиция“, която ще действа на територията на висшите учебни заведения, но ще бъде подчинена на министерството на вътрешните работи, предава в. „Катимерини“.
#Athens #AsagiyaBakmayacagiz
Atina’da üniversitelere polisin girmesini onaylayan yasa tasarısına karşı binlerce öğrenci parlamento binası önünde polisle çatışıyor.
Atina’dan Boğaziçi’ne üniversitelerdeki faşist ablukayı dağıtacağız! pic.twitter.com/Kb1nP8LiHa— Yeni Demokrat Gençlik (@ydg_medya) February 10, 2021
Министерството на образованието за висшето образование предлага и ограничаване на времето за следване, в рамките на което студентите могат да се дипломират. Проектозаконът предвижда – дипломирането и полагането на изпити да става в срок от 6 години за специалности с 4-годишен курс на обучение и до 8 и 9 години за тези, които предвиждат пет или 6-годишен курс на следване. Предлага се промяна на броя на точките, необходими за записване в определен факултет.
🇬🇷📢Students in #Athens, #Greece, clash with police during demonstrations against planned university reforms.
(📹 via @ThePressProject): pic.twitter.com/aw8QRerxcU
— The WannabeWonk (@PotempkinBrain) February 10, 2021
При демонстрацията на студентите се стигна до сблъсъци с полицията, която използва сила, за да разпръсне протестиращите в Атина. Някои от протестиращите издигнаха лозунги в подкрепа на активиста на марксисткото терористично движение „17 ноември“ Димитрис Куфонтинас, който през януари обяви гладна стачка в затвора.
Τα νιάτα της χώρας στην πρώτη γραμμή.
Πρωτόγνωρο σε μαζικότητα συλλλαλητηριο των φοιτητών στο Σύνταγμα,ενάντια στο νομο #Κεραμεως– Χρυσοχοΐδη.
Κυρίαρχο σύνθημα,κάλεσμα
« Εμπρός λαέ μην σκύβεις το κεφάλι,ο μόνος δρόμος είναι αντίσταση και πάλι»#antireport pic.twitter.com/09jOjgVsKk— Marka1 (@Marka149133376) February 10, 2021