Протести в Атина: Ресторантьори се обявиха срещу COVID ограниченията, а студенти – срещу спорен закон

0
1842
Протест на студентите в Атина
Протест на студентите в Атина. Снимка: Savvas Karmaniolas, Кадър от видео в Twitter

Собствениците на ресторанти и кафенета в Гърция призоваха да им бъде отпусната допълнителна правителствена помощ за защита на поминъка и работните места, след като от месеци действат осакатяващите за бизнесите им ограничения срещу разпространението на COVID-19, пише Reueters.

Близо 80 000 ресторанта и кафенета в южната ни съседка, в които работят около 350 000 души, бяха затворени през септември и оттогава и беше разрешено да предлагат услугите си единствено под формата на доставка или за вкъщи.

Един от потърпевшите е собственици е 43-годишният Димитрис Кацарос, който има кафене. Той споделя, че при тези условия не може да продължи с бизнеса си:

„Ако не работим, няма да можем да ядем. Нямаме и 10-20 000 евро спестявания, с които да можем и да работим, и да се издържаме едновременно. Ако не работим, това е краят.“

Като опит да покажат проблемите си, ресторантьорите събраха ключовете на бизнесите си и ги пуснаха в кутии, разположени на централния площад в Атина и в други гръцки градове. Те планират да ги предадат в кабинета на премиера през следващите дни.

Президентът на Атинската търговска камара Джанис Чацитеодосиу отчита, че с настоящите правителствени мерки 45% от заведенията няма да могат да отворят отново. И споделя:

„Това е катастрофа както в професионален, така и в личен план за бизнесите, които от години се опитват да останат на повърхността.“

Гърция, която се представи сравнително добре по време на пандемията в Европа, беше принудена да наложи частично блокиране през ноември, след като случаите на заболели започнаха да се покачват, заплашвайки да натовари здравната система, която и без това е силно отслабена.

Не се очаква скоро ресторантите и баровете в Гърция да възобновят дейността си, след като премиерът Кириакос Мицотакис разпореди вчера пълно блокиране в по-широкия регион на Атина, мотивирайки се с увеличения брой хоспитализирани и след установяването на по-заразния щам в страната.

Същевременно други международни агенции съобщиха, че при други протести в Атина се е стигнало до сблъсъци с полицията. По улиците на града, освен ресторантьорите, са излезнали и студентите. Те пък са недоволни от готвените промени в Закона за висшето образование. Предложенията в законопроекта предвиждат създаването на „университетска полиция“, която ще действа на територията на висшите учебни заведения, но ще бъде подчинена на министерството на вътрешните работи, предава в. „Катимерини“.

Министерството на образованието за висшето образование предлага и ограничаване на времето за следване, в рамките на което студентите могат да се дипломират. Проектозаконът предвижда – дипломирането и полагането на изпити да става в срок от 6 години за специалности с 4-годишен курс на обучение и до 8 и 9 години за тези, които предвиждат пет или 6-годишен курс на следване. Предлага се промяна на броя на точките, необходими за записване в определен факултет.

При демонстрацията на студентите се стигна до сблъсъци с полицията, която използва сила, за да разпръсне протестиращите в Атина. Някои от протестиращите издигнаха лозунги в подкрепа на активиста на марксисткото терористично движение „17 ноември“ Димитрис Куфонтинас, който през януари обяви гладна стачка в затвора.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments