Протести в Грузия: Полицията за борба с масовите безредици се изправи срещу демонстриращите срещу „чуждото влияние“

0
49
Грузия, парламент.
Парламента в Грузия. Снимка: Пиксабей

Нощните протести в Грузия продължиха до сутринта в последен опит да се предотврати приемането на противоречив закон, предава „BBC“.

След сблъсък с протестиращите пред парламента в Тбилиси, в понеделник сутринта силите за сигурност се изтеглиха от централния площад. Протестиращите се противопоставят на спорния законопроект за чуждестранното влияние, описван от критиците като „закон за Русия“.

Окончателното гласуване на законопроекта е насрочено за вторник. В понеделник сутринта депутатите от управляващата партия „Грузинска мечта“ го прокараха набързо през гласуване в комисия, като го одобриха само за 67 секунди. Законопроектът, който сега предстои да бъде разгледан на трето и последно четене, е насочен срещу организациите на гражданското общество и независимите медии, които получават чуждестранно финансиране.

Протестиращите се опасяват, че законът ще бъде използван от правителството за потискане на инакомислието и ще навреди на надеждите на Грузия да се присъедини към Европейския съюз.

Десетки хиляди демонстранти прекараха нощта пред сградата на парламента в Тбилиси, танцувайки, докато в тъмните часове на денонощието валеше дъжд. След като слънцето изгря в понеделник сутринта, депутатите от управляващата партия, пристигащи преди заседанието, бяха посрещнати с викове и скандирания „роби“ и „руснаци“.

Редици полицаи с щитове и водни оръдия бяха разположени в сградата, за да попречат на демонстрантите да спрат законодателите да влязат в сградата на парламента, за да приемат новия закон. Снимки и видеоматериали в интернет показаха ожесточени сблъсъци между протестиращи и полиция. Двама американски граждани и един руснак са сред 20-те души, арестувани по време на протестите, съобщи руската държавна телевизия, като се позова на грузинското министерство на вътрешните работи.

Протестиращите планират да продължат да вдигат шум по време на парламентарната сесия с надеждата, че звукът ще накара депутатите да преразгледат гласуването на законопроекта. Противниците на законопроекта твърдят, че мерките са вдъхновени от руското законодателство, прието през 2012 г., което според тях оттогава се използва за разправа с хора, критикуващи Кремъл. Предложеното законодателство ще принуди неправителствените групи и медиите да се регистрират като „организации, обслужващи интересите на чужда сила“, ако повече от 20% от финансирането им идва от чужбина.

Управляващата партия „Грузинска мечта“ твърди, че мярката ще увеличи прозрачността и ще защити суверенитета на Грузия. В неделя грузинският министър-председател Иракли Кобахидзе обеща, че партията му ще успее да го приеме като закон, въпреки масовите демонстрации, които започнаха преди близо месец.

Лидерите на опозицията в страната поискаха от Обединеното кралство да направи повече, за да се противопостави на законопроекта, като призоваха външния министър Дейвид Камерън да се изкаже против него.

Миналата седмица САЩ заявиха, че са „дълбоко обезпокоени“ от отношението към протестиращите и призоваха за независимо разследване на съобщенията за „тормоз и физическо насилие“.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че грузинският народ иска „европейско бъдеще“ и призова законодателите „да запазят курса по пътя към Европа“.

През декември ЕС предостави на Грузия статут на кандидат за членство, но предупреди, че законопроектът може да застраши по-нататъшния напредък в рамките на блока.

Добра новина за всички пенсионери! Повишението на пенсиите ще е не с 10%, а с 11%

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments