Протести в Индия след изнасилване и убийство на лекарка

Трагичният инцидент отново постави в центъра на вниманието насилието срещу лекари и медицински сестри в страната

0
113
Лекар
Лекар. Снимка: Freepik.com

Очакват се протести в Индия след изнасилване и убийство на лекарка, съобщава „BBC“. А ето и историята, която изданието разказва:

Рано сутринта в петък 31-годишна стажант-лекарка се оттегля да спи в семинарната зала след изтощителен ден в една от най-старите болници в Индия. Това е последният път, когато я виждат жива. На следващата сутрин колегите ѝ откриват полуголото ѝ тяло на пода с множество наранявания. По-късно полицията арестува доброволец в болницата във връзка със случая, в който според органите на реда се касае за изнасилване и убийство в 138-годишния медицински колеж RG Kar в Калкута.

Очаква се десетки хиляди жени в Калкута и в целия щат Западна Бенгалия да участват в полунощ в сряда срещу четвъртък в шествие „Да си върнем нощта“ с искане за „независимост, за да живеем свободно и без страх“. Маршът ще се проведе точно преди Деня на независимостта на Индия в четвъртък. Възмутени лекари стачкуват на работа както в града, така и в цяла Индия, като настояват за строг федерален закон, който да ги защитава.

Трагичният инцидент отново постави в центъра на вниманието насилието срещу лекари и медицински сестри в страната. Съобщенията за нападения над лекари, независимо от пола им, от страна на пациенти и техни роднини, получиха широк отзвук. Жените, които съставляват близо 30% от лекарите и 80% от медицинските сестри в Индия, са по-уязвими от колегите си мъже.

Престъплението в болницата в Калкута миналата седмица разкри тревожните рискове за сигурността на медицинския персонал в много от държавните здравни заведения в Индия.

В болницата RG Kar, която приема над 3500 пациенти дневно, претоварените стажант-лекари, някои от които работят до 36 часа без прекъсване, нямат обособени стаи за почивка, което ги принуждава да търсят отдих в семинарната зала на третия етаж.

Докладите сочат, че арестуваният заподозрян, доброволен работник с проблемно минало, е имал неограничен достъп до отделението и е бил заснет от камерите за видеонаблюдение. Полицията твърди, че не е извършена проверка на миналото на доброволеца. Ето какво разказа Мадхупарна Нанди, младши лекар в 76-годишния Национален медицински колеж в Калкута:

„Болницата винаги е била нашият първи дом. Прибираме се вкъщи само за да си починем. Никога не сме си представяли, че тя може да бъде толкова опасна. Сега, след този инцидент, сме ужасени.“

Пътят на д-р Нанди показва как жените лекари в индийските държавни болници са се примирили да работят в условия, които застрашават сигурността им. В нейната болница, където тя е специализант по гинекология и акушерство, няма обособени стаи за почивка и отделни тоалетни за жените лекари.

„Използвам тоалетните на пациентите или на медицинските сестри, ако ми позволят. Когато работя до късно, понякога спя на празно легло за пациенти в отделението или в тясната чакалня с легло и мивка“, разказва д-р Нанди.

Тя признава, че се чувства несигурна дори в стаята, в която си почива след 24-часовите смени, които започват с амбулаторни дежурства и продължават с обходи на отделения и родилни зали. Една нощ през 2021 г., по време на пика на пандемията от COVID-19, няколко мъже нахлули в стаята ѝ и я събудили, като я докосвали, изисквайки:

„Ставай, ставай. Вижте нашия пациент.“

„Бях напълно разтърсена от станалото тогава. Но никога не сме си представяли, че ще се стигне дотам, че лекар може да бъде изнасилен и убит в болницата“, категорична е д-р Нанди.

Случилото се в петък не е изолиран случай. Най-шокиращият случай си остава този на Аруна Шанбауг, медицинска сестра в известна болница в Мумбай, която е останала в персистиращо вегетативно състояние, след като е била изнасилена и удушена от санитарка в отделението през 1973 г. Тя умира през 2015 г. след 42 години с тежко мозъчно увреждане и парализа. Неотдавна в Керала 23-годишната стажант-лекарка Вандана Дас беше смъртоносно намушкана с хирургическа ножица от пиян пациент миналата година.

В пренаселените държавни болници с неограничен достъп лекарите често се сблъскват с яростта на тълпата от страна на роднините на пациентите след смърт или заради искания за незабавно лечение. Камна Какар, анестезиолог, си спомня за потресаващ инцидент по време на своя нощна смяна в интензивно отделение /ИО/ по време на пандемията през 2021 г. в нейната болница в Харяна в Северна Индия. Ето какво сподели за медията д-р Каккар:

„Бях единственият лекар в интензивното отделение, когато трима мъже, подвизаващи се с името на политик, нахлуха вътре, искайки много търсено контролирано лекарство. Поддадох се, за да се защитя, знаейки, че безопасността на пациентите ми е застрашена.“

Намрата Митра, патолог от Калкута, която е учила в медицинския колеж RG Kar, заяви, че баща ѝ лекар често я е придружавал на работа, защото се чувствала несигурна.

„По време на дежурството си взех баща ми със себе си. Всички се смееха, но аз трябваше да спя в стая, закътана в дълъг, тъмен коридор със заключена желязна врата, която само медицинската сестра можеше да отвори, ако пристигне пациент“, пише д-р Митра в публикация във Фейсбук през уикенда. И разказът ѝ продължава така:

„Не се срамувам да призная, че се страхувах. Ами ако някой от отделението – санитар или дори пациент – опита нещо? Възползвах се от факта, че баща ми беше лекар, но не всеки има тази привилегия.“

Когато работи в обществен здравен център в един от районите на Западен Бенгал, д-р Митра прекарва нощите си в порутена едноетажна сграда, която служи за общежитие на лекарите.

„Още от здрач около къщата се събираха група момчета, които правеха неприлични коментари, докато влизахме и излизахме за спешни случаи. Искаха да им проверяваме кръвното си налягане като претекст да ни докосват и надничаха през счупените прозорци на банята“, пише тя.

„Години по-късно, по време на спешна смяна в държавна болница, група пияни мъже минаха покрай мен, създавайки суматоха, а един от тях дори ме опипваше“, разказва д-р Митра, която допълва:

„Когато се опитах да се оплача, открих, че полицаите дремят с оръжия в ръка.“

През годините нещата са се влошили, твърди Сарасвати Дата Бодхак, фармаколог в държавна болница в област Банкура в Западен Бенгал. Жената признава:

„И двете ми дъщери са млади лекари и ми казват, че болничните кампуси в щата са превзети от антисоциални елементи, пияници и търговци.“

Д-р Бодхак си спомня, че по време на посещение е видяла мъж с пистолет да обикаля около една от най-добрите държавни болници в Калкута.

В Индия липсва строг федерален закон за защита на здравните работници. Въпреки че в 25 щата има някои закони за предотвратяване на насилието срещу тях, присъди „почти няма“, казва ми РВ Асокан, президент на Индийската медицинска асоциация (IMA), организация на лекарите. Проучване на IMA от 2015 г. установи, че 75% от лекарите в Индия са се сблъсквали с някаква форма на насилие на работното място. Той е категоричен:

„Сигурност в болниците почти липсва. Една от причините е, че никой не мисли за болниците като за конфликтни зони.“

Някои щати като Харяна са разположили частни изнудвачи, за да засилят сигурността в държавните болници. През 2022 г. федералното правителство поиска от щатите да разположат обучени сили за сигурност за чувствителните болници, да инсталират камери за видеонаблюдение, да създадат екипи за бързо реагиране, да ограничат влизането на „нежелани лица“ и да подават жалби срещу нарушителите. Явно нищо особено не се е случило.

Дори протестиращите лекари не изглеждат много обнадеждени.

„Нищо няма да се промени… Очакванията ще бъдат, че лекарите трябва да работят денонощно и да понасят злоупотреби като норма“, казва д-р Митра, според която случващото се е обезсърчаващо.  

Южна Корея: Стачкуващи лекари са заплашени от арест, ако не се върнат на работа

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments