Протести в Иран заради натровените ученички

0
67
Ученички в Иран
Ученички в Иран. Снимка: Pixabay

Днес продължава да ескалира кризата около предполагаемите отравяния на ирански ученички, след като властите признаха, че е възможно повече от 50 училища да са засегнати. Случаите предизвикаха допълнителен страх сред родителите, след като Техеран беше изправен пред месеци на безредици, предава „Associated Press News“.

Към момента не е ясно кой или какво е отговорен, след като предполагаемите отравяния започнаха през ноември в шиитския свещен град Кум. Според последните проучвания в училищата, посещавани предимно от момичета, в 21 от 30-те провинции на Иран са регистрирани потенциални случаи. Атаките породиха опасения, че и други момичета може да бъдат отровени, ако посетят учебните заведения. Женското образование в страната не е било предизвикателство през изминалите 40 години след приемането на Ислямската революция от 1979 г. Иран призовава талибаните в съседен Афганистан да върнат момичетата и жените в училище.

Вчера пред държавната информационна агенция „IRNA“ иранският вътрешен министър Ахмад Вахиди каза без да дава много подробности, че следователи са открили „подозрителни проби“ по време на разследванията си. Той призова за спокойствие и обвини „медийния тероризъм от страна на врага“ в подклаждане на паника. Едва след като отравянията привлякоха вниманието на международните медии, в сряда твърдолинейният президент Ебрахим Раиси обяви разследване на инцидентите. По думите му поне 52 училища са били засегнати, а по данни на медии в страната – 60. Според данните има и потърпевшо учебно заведение, където учат момчета.

Видеоклипове на разстроени родители и ученички в спешните отделения с интравенозни инжекции в ръцете заляха социалните мрежи. Осмислянето на кризата остава предизвикателство, като се има предвид, че близо 100 журналисти са били задържани в Иран от началото на протестите през септември заради смъртта на 22-годишната Махса Амини. Тя беше задържана от моралната полиция на страната и малко след това почина. Репресиите на силите за сигурност срещу тези протести доведоха до смъртта на най-малко 530 души и 19 700 задържани, твърдят активисти за правата на човека в Иран.

Нападения срещу жени са се случвали в миналото в Иран – една от последните вълни беше с атаки с киселина през 2014 г. около град Исфахан. Тогава се смяташе, че са извършени от хардлайнери и са насочени към начина на обличане от страна на нежния пол.

Спекулациите в строго контролираните държавни медии на Иран се фокусираха върху възможността групи в изгнание или чужди сили да стоят зад отравянията. Това също многократно се твърдеше по време на последните протести. През последните дни външният министър на Германия, служител на Белия дом и други призоваха Иран да направи повече, за да защити ученичките – безпокойство, което иранското външно министерство отхвърли като „крокодилски сълзи“.

Комисията за международна религиозна свобода на САЩ обаче отбеляза, че Иран „продължава да толерира атаки срещу жени и момичета от месеци“ на фона на неотдавнашните протести.

„Тези отравяния се случват в среда, в която иранските служители са безнаказани за тормоза, нападенията, изнасилванията, изтезанията и екзекуциите на жени, които мирно отстояват своята свобода на религията или убежденията“, каза в изявление Шарън Клайнбаум от комисията.

Същевременно родители на пострадали ученички излязоха на протест в Техеран вчера.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments