След седмици на протести около оспорваните избори в Беларус през август, встъпването в длъжност беше неочаквано явление, пише “Дойче Веле”. Но цивилните в столицата реагираха гневно на развитието, като отново излязоха на улицата.
Беларуската полиция изстреля сълзотворен газ по демонстранти в Минск, които излязоха на улицата, за да протестират срещу президента Александър Лукашенко, който положи клетва за шести мандат в сряда. Над 150 души са били арестувани в Беларус, включително в столицата и в югозападния град Брест, според групата за права на Viasna.
Встъпването в длъжност се проведе тайно и без предварително съобщение, присъстваха само държавни служители. По време на церемонията Лукашенко постави дясната си ръка върху конституцията и се закле да “служи на народа на Република Беларус, да уважава и защитава правата и свободите на хората и гражданите”.
Призиви за протест
След церемонията по встъпването в длъжност беларуската опозиция призова за „незабавна кампания за гражданско неподчинение“. Павел Латушко, опозиционен политик, каза, че церемонията е като тайна среща на “крадците”. Ето и думите му:
“Къде са ликуващите граждани? Къде е дипломатическият корпус?”
И не след дълго жителите на Минск реагираха и излязоха на улицата, за да покажат разочарованието си, докато полицията използва водни оръдия, за да разпръсне демонстрантите. Някои носеха картонени корони и скандираха “Да живее Беларус”, докато полицията за борба с безредици в зелени униформи арестува протестиращи, част от които бяха ранени при сблъсъците.
Германия казва, че производството е незаконно
Говорителят на германското правителство Щефен Зайберт заяви в сряда, че церемонията в Минск няма „никаква легитимност“ и че Берлин не признава Лукашенко за президент. Зайберт заяви, че Германия подкрепя активирането на санкции срещу беларуските служители възможно най-скоро, като добави съжалението на Берлин, че външните министри на ЕС все още не са се съгласили да продължат напред.
Предложеният списък с около 40 беларуски чиновници, които ще бъдат засегнати от забрани за пътуване и замразяване на активи, все още не е одобрен от всички държави-членки, като Кипър е последната мярка.
Петрас Австревичус, постоянен докладчик на Европейския парламент по Беларус, приветства позицията на Германия и каза, че мнозинството на противника на изборите на Лукашенко Светлана Тихановская е възприета от мнозина като законно избраният президент. Австревичус каза:
“Оценявам ясното изявление на германското правителство, че няма да признаят тази фалшива инаугурация”.
“Беларусците в голямо мнозинство виждат Светлана Тихановская като избран президент. Тя е президент на народа. Трябва да я подкрепяме, както и Координационния съвет във всичките им усилия за постигане на предсрочни избори. Предсрочни избори са необходими толкова, колкото никога преди.”
Робърт Бидрон, председател на делегацията на Европейския парламент за връзки с Беларус, говори за опитите за прикриване на операцията. И добави:
“Победител в изборите, лидер, който се радва на реална подкрепа на обществото, не би трябвало да провежда тайно встъпването си в длъжност като президент. Това само показва колко е уплашен Лукашенко. Само за да бъде ясно: за нас това самопровъзгласило се президентство е безсмислено”.
Церемонията в сряда обикновено би била публикувана предварително като основен държавен повод. Оспорваната изборна победа на Лукашенко на 9 август обаче отприщи седмици на масов протест в Беларус.
Лукашенко е на власт от 26 години. Опозицията казва, че неотдавнашните избори са фалшифицирани. Голяма част от международната общност също отхвърли твърдението на Лукашенко, че той е спечелил изборите с 80% от гласовете.