Протести в Нова Каледония и задържане на активисти във Франция

0
95
Нова Каледония
Нова Каледония. Снимка: Wikimedia Commons

Протестите в Нова Каледония се разгоряха, след като седем активисти, подкрепящи независимостта, бяха задържани и отведени във Франция за предполагаемата им роля в организирането на бунтове срещу спорен законопроект за реформа на избирателната система, предава „BBC“.

Кметството, полицейският участък и няколко други сгради бяха запалени в Нова Каледония, съобщи Върховният комисариат на Франция в южната част на Тихия океан.

Сред изпратените със самолет за континентална Франция е Кристиан Тейн, който е обвинен във връзка с бунтовете, грабежите и палежите миналия месец, при които бяха убити девет души.

Насилието избухна заради плановете за разширяване на избирателните права на хората, които са живели в Нова Каледония повече от 10 години. След това френският президент Еманюел Макрон посети територията и спря предложените реформи, за да позволи „връщането към реда“. Френският върховен комисариат на Нова Каледония заяви, че широко разпространените безредици са започнали в неделя вечерта и са наложили „бързата и решителна“ намеса на служители на правоохранителните органи и пожарникари на различни места.

В столицата Нумеа са възникнали пожари, а извън града, в Думбеа, са били подпалени полицейски помещения и автомобили, съобщиха от Върховната комисия. В северната част на острова е било запалено кметството в Кумак, но пожарът е бил „бързо овладян“.

Пожарникарите на Нова Каледония отправиха призив към местните лидери да позволят да се възстанови спокойствието. Говорителят на профсъюза Гвенвал Камбон заяви пред местния вестник Les Nouvelles Caledoniennes, че „въпреки всеотдайността на пожарникарите, насилието сред младите хора ескалира“, тъй като все по-често се атакуват общински автомобили и институции.

Много училища бяха затворени в понеделник, а вицепрезидентът на Нова Каледония Изабел Шампоро заяви, че правителството работи по план, който да гарантира, че повече ученици ще могат безопасно да се върнат към обучението си.

Координационното звено за действия на терен призова за незабавното освобождаване и връщане на седемте активисти, които бяха транспортирани със самолет до Франция, отдалечена на около 17 000 км. Те трябва да бъдат разпитани във връзка с предполагаемата им роля по време на протестите и последвалите размирици на френска територия.

Координационното звено за действия на терен обвинява Франция в разпалване на насилието, като осъжда „колониалната тактика“ на Франция при преместването на активистите от Нова Каледония.

Сред задържаните е и ръководителят на Координационното звено за действия на терен Кристиан Тейн, заподозрян в престъпления, свързани с „организираната престъпност“, според главния прокурор на Нумеа Ив Дюпас. Други четирима активисти са задържани в Нова Каледония.

Даниел Гоа, председател на Каледонския съюз, най-голямата политическа партия, подкрепяща независимостта, заяви, че е „изумен“ от факта, че те са били изпратени със самолет във Франция.

Министърът на вътрешните работи Жералд Дарманин по-рано определи Координационното звено за действия на терен като „мафиотска организация“, но групата твърди, че не е виновна за размириците.

През май Франция изпрати около 3500 служители на силите за сигурност в отговор на размириците, които наложиха временното затваряне на международното летище в Нумеа.

Франция колонизира Нова Каледония през 1853 г., а през 1946 г. я превръща в своя отвъдморска територия, предоставяйки права на местното население канаки.

Днес населението на Нова Каледония наброява около 300 000 души, включително 112 000 канаки. В момента на територията гласуват само канаките и тези, които са пристигнали от Франция преди 1998 г. Планираната реформа, която в момента е спряна, обаче ще позволи на повече френски жители – включително на всички, които са пребивавали в Нова Каледония поне 10 години – да гласуват. От 1998 г. насам на архипелага са се преместили повече от 40 000 френски граждани.

Много канаки се притесняват, че политическата им власт ще бъде отслабена, ако реформата бъде осъществена, и се опасяват, че бъдещ референдум за независимост ще бъде по-трудно осъществим.  

Решението на Макрон на 12 юни да спре реформата дойде дни, след като той свика предсрочни парламентарни избори във Франция в отговор на победата на крайнодясното Национално обединение на европейските избори.

Трагедия в Бургас! 18-годишен се удави край моста

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments