Протестиращите срещу преврата в Мианмар се противопоставят на смъртоносно предупреждение на хунтата

0
64
Протест.
Снимка: Пиксабей

Мианмарската полиция започна да разпръсква протестиращите в столицата Найпидо в понеделник, когато предприятията в страната спряха работа и се включиха в обща стачка, предназначена да се противопостави на военния преврат, въпреки заплахата от властите, че конфронтацията може да коства човешки животи, съобщава “Агенция Ройтерс”.

Три седмици след завземането на властта хунтата не успя да спре ежедневните протести и движението за гражданско неподчинение, призоваващо за отмяна на преврата от 1 февруари и призовава за освобождаване на законно избрания лидер Аунг Сан Су Чжи.

В понеделник имаше протести в градовете в цялата страна, от северните хълмове на границата с Китай до централните равнини, делтата на река Иравади и южните покрайнини.

Изображенията, публикувани в социалните медии, показват, че полицейски камион с водни оръдия и много други превозни средства се приготвят да разбият шествие от скандиращи хора в Найпидо, където е седалището на военните. Докато протестиращите се разпръскаха, полицията ги преследваше пеша и успя да повали няколко от демонстрантите на земята. Ето какво казва жена, публикувала видеоклип във Facebook от мястото на демонстрациите:

“Те ни преследват и арестуват. А ние просто протестираме мирно.”

Трима протестиращи са убити от началото на протестната кампания – двама са застреляни в Мандалай в събота, а погребението на едната млада жена привлече стотици хора в Найпидо в неделя.

Много представители на силите за сигурност бяха разположени в главния град Янгон, където се събраха много хиляди протестиращи.

“Всички се присъединяват към това”, каза 46-годишният Сан Сан Мау на кръстовището Хледан в главния град Янгон, което се превърна в събирателна точка за протестите. Той добави:

“Трябва да излезем.”

В страна, в която датите се смятат за показателни, протестиращите отбелязват значението на датата 22.2.2021 г., сравнявайки я с демонстрации от 8 август 1988 г., когато предишно поколение организира антивоенни протести, които бяха кърваво потушени.

Отговорът на силите за сигурност този път е по-малко смъртоносен. Докато най-малко трима протестиращи вече са убити, армията казва, че един полицай е починал от наранявания в протестите. Смъртта в Мандалай не обезсърчи протестиращите в неделя, когато десетки хиляди отново излязоха по улиците както на града Янгон, така и на други места.

Държавната медия MRTV предупреди протестиращите за действия, които се очаква да се случат в понеделник. В съобщението се казва:

“Протестиращите сега подтикват хората, особено емоционалните тийнейджъри и младежи, към път на конфронтация, което е опасно за тях и животозастрашаващо.”

22-годишната Хтет Хтет Хлаинг заяви, че се е уплашила и се е молила, преди да се присъедини към демонстрацията в понеделник, но няма да бъде обезсърчена. Тя каза:

“Ние не искаме хунтата, ние искаме демокрация. Искаме да създадем наше собствено бъдеще.”

Авторът и историк Тант Минт-У каза, че прозорецът за мирна резолюция се затваря. В Twitter той сподели:

“Резултатът от следващите седмици ще се определя само от две неща: волята на армия, която е смазвала много протести преди и смелостта, уменията и решителността на протестиращите (голяма част от обществото).”

Ограничение

Освен местните магазини, международните вериги също обявиха затваряне в понеделник, включително KFC на Yum Brands Inc. и служба за доставка Foodpanda, собственост на Delivery Hero. Компанията Grab от Югоизточна Азия също спря доставките, но остави такситата си да работят.

Властите “са проявявали максимална сдържаност”, се казва в изявление на външното министерство. Той укори някои държави за забележки, които определи като явна намеса във вътрешните работи на Мианмар.

Няколко западни държави осъдиха преврата и осъдиха насилието срещу протестиращи.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен заяви в Twitter, че САЩ ще продължат “да предприемат твърди действия” срещу властите, които осъществяват жестоки мерки срещу противниците на преврата в страната от Югоизточна Азия, известна още като Бирма. Той потвърди:

“Ние сме заедно с хората в Бирма.”

Великобритания, Германия, Япония и Сингапур също осъдиха насилието, а генералният секретар на ООН Антонио Гутериш заяви, че смъртоносната сила е неприемлива.

Специалният докладчик на ООН за правата на човека в Мианмар Том Андрюс заяви, че е дълбоко загрижен от предупреждението на хунтата към протестиращите. Той написа в Twitter:

“За разлика от 1988 г., действията на силите за сигурност се записват и вие ще носите отговорност.”

Армията завзе властта след твърденията за измами на изборите на 8 ноември, които бяха спечелени от Националната лига за демокрация на Су Чжи (NLD). Армията задържа както самата водачка, така и голяма част от ръководството на партията. Избирателната комисия отхвърли жалбите за измами.

Асоциацията за подпомагане на политическите затворници в Мианмар заяви, че след преврата са арестувани, обвинени или осъдени 640 души – включително бивши членове на правителството и противници на военния преврат.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments