Протестите в Бангладеш спряха интернета и телефоните

0
130
Антиправителствени протести в Бангладеш спряха интернета и телефоните
Антиправителствени протести в Бангладеш. Снимка: Wkimedia Commons

Протестите в Бангладеш спряха интернета и телефоните, предава „Асошиейтед прес“. Комуналните услуги бяха прекъснати след дни на бурни демонстрации срещу разпределението на работните места в държавната администрация, като според местни медии тази седмица са били убити най-малко 28.

Протестите, които започнаха преди седмици и рязко ескалираха в понеделник, са най-големите, откакто министър-председателят Шейх Хасина беше преизбрана за четвърти пореден мандат на изборите през януари, които бяха бойкотирани от основните опозиционни партии.

До ограничаването на достъпа до интернет се стигна, след като в четвъртък насилието ескалира, а студентите се опитаха да наложат „пълно спиране на работата“ в страната.

Съобщенията за смъртни случаи се увеличиха, а протестиращите нападнаха централата на държавната телевизия „Бангладеш“, като разбиха главната порта и подпалиха превозни средства и приемната, съобщиха по телефона за „Асошиейтед прес“ продуцент на новините и репортер. Те са говорили при условие за анонимност поради страх от репресии. По телефона продуцентът обясни:

„Избягах, като прескочих стената, но някои от колегите ми се заклещиха вътре. Нападателите влязоха в сградата и подпалиха мебелите.“

Той уточни, че станцията продължава да излъчва, въпреки че някои жители на Дака заявиха, че не получават сигнал от телевизията.

В четвъртък бяха убити най-малко 22 души, съобщи местна телевизионна станция, след като по-рано тази седмица загинаха шестима души. Властите не са могли да се свържат с тях, за да потвърдят незабавно данните за смъртните случаи. В петък сутринта интернет услугите и мобилните данни изглежда не функционираха в столицата Дака, а платформите за социални медии като Facebook и WhatsApp не се зареждаха.

Протестиращите студенти заявиха, че ще разширят призивите си за налагане на спиране на работа и в петък, и призоваха джамиите в цялата страна да проведат заупокойни молитви за убитите.

Демонстрантите настояват да се сложи край на квотната система, която запазва до 30% от работните места в държавната администрация за роднини на ветерани, сражавали се във войната за независимост на Бангладеш през 1971 г. Те твърдят, че системата е дискриминационна и облагодетелства поддръжниците на министър-председателя Шейх Хасина, чиято партия „Лига Авами“ ръководи движението за независимост, и искат тя да бъде заменена със система, основана на заслугите.

Партията на Хасина обвини опозиционните партии, че подклаждат насилието, като нахлу в централата на основната опозиционна Бангладешка националистическа партия и арестува активисти от студентското крило на партията. Очаква се Бангладешката националистическа партия да организира демонстрации в цялата страна в подкрепа на студентските активисти, протестиращи срещу квотната система.

Правителството на Хасина по-рано спря квотите за работа след масови студентски протести през 2018 г., но миналия месец Върховният съд на Бангладеш анулира това решение и възстанови квотите, след като роднини на ветерани от 1971 г. подадоха петиции, което предизвика последните демонстрации.

Върховният съд спря изпълнението на това решение в очакване на изслушване на жалбата и в изявление заяви, че ще разгледа въпроса в неделя.

Селата в Бангладеш плащат бруталната цена заради изменението на климата

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments