Опозиционен лидер в Грузия беше изваден от партийния си офис от полицията, а други бяха физически нападнати, след като премиерът обеща, че организаторите на едноседмичните проевропейски протести, които той нарече „насилствени действия“, ще бъдат изправени пред правосъдието, предава „BBC“.
48-годишният Ника Гварамия, лидер на една от четирите опозиционни групи, беше носен за ръце и крака от полицията от централата на неговата партия в странична улица до парламента в столицата Тбилиси. Други лидери по-късно бяха нападнати от засада, след като се срещнаха в хотел и решиха да настояват за обща стачка.
От миналия четвъртък се провеждат нощни демонстрации, след като управляващата партия Грузинска мечта заяви, че спира опитите на страната да започне преговори за присъединяване към ЕС.
Повече от 330 протестиращи бяха арестувани и правозащитни групи казват, че много от тях са били бити по време на задържането си, но властите започнаха да преследват опозиционните лидери след остър брифинг на премиера Иракли Кобахидзе.
„Политиците, които организираха насилие, но се скриха в офиси, няма да могат да избегнат отговорността за събитията, които се разиграха през последните дни“, предупреди той, обвинявайки протестиращите в разпространение на „либерален фашизъм“.
Първоначално протестите избухнаха в края на октомври след оспорвани избори, които според групи за наблюдение са били помрачени от поредица от нарушения. Но те избухнаха отново миналия четвъртък, когато все по-авторитарната партия на Кобахидзе „Грузинска мечта“ заяви, че преустановява кандидатурата на страната да започне преговори за присъединяване към ЕС. Два дни по-късно САЩ прекратиха дълго търсеното стратегическо партньорство на Грузия.
„Грузинска мечта: прие все по-авторитарни закони, насочени към гражданското общество и ЛГБТ групите, както и към свободата на словото, а опозиционните партии обвиняват партията, че връща Грузия обратно в сферата на влияние на съседна Русия.
Вътрешното министерство на Грузия съобщи, че повече от 100 служители са били ранени от фойерверки, камъни и други снаряди, но омбудсманът на страната за човешките права обвини полицията в упражняване на брутални действия и изтезания спрямо протестиращите.
В ранните часове на понеделник Ника Гварамия, който е един от лидерите на Коалиция за промяна, каза пред „BBC“ че протестиращите нямат друг избор, освен да излязат на улицата, защото алтернативата е елиминирането на страната им, „не просто в зоната на влияние на Русия, но някаква марионетна територия“. Той също така прогнозира, че щабът на неговата партия скоро ще бъде нападнат от властите на Грузия и това се случи по-малко от 36 часа по-късно.
Други опозиционни лидери се срещнаха за един час през вечерта в хотел на централния площад на Свободата в Тбилиси и решиха да засилят сътрудничеството и да настояват за общ протест сред широката общественост.
„Това е тотална кампания на терор срещу свободата на словото, срещу свободата на мнението, срещу демокрацията“, заяви Леван Цуцкиридзе от „Силна Грузия“ пред „BBC“.
Друг лидер на Коалицията за промяна, Зураб Гирчи Джапаридзе, каза, че не е приятно усещането, осъзнавайки, че може да има още арести: „Мислите, че сте подготвени за това, но никога не сте“.
Когато напуснаха срещата, някои лидери бяха нападнати на площад „Свобода“ и двама бяха видени да бъдат задържани от чакаща полиция, включително опозиционер и световен шампион по борба Зураби Датунашвили.
Опозицията съобщи, че общо 11 членове са арестувани, включително лидерът на Силна Грузия Алеко Елисашвили и двама негови колеги. От Обединеното национално движение съобщиха, че са отведени и петима членове на младежкия му офис.
Властите също така нахлуха в дома на активист от Даитове, голяма антиправителствена група във Фейсбук, която помага на задържани протестиращи, и след това се преместиха в дома на нейната съоснователка Нанси Воланд. Те се насочиха и към активисти от други движения.
46-годишният Гварамия първоначално е бил отведен в център за задържане в покрайнините на Тбилиси, където са държани много от 300-те задържани протестиращи, а след това в друг център за задържане в Марнеули, южно от столицата, пише в докладите.
Бившият ръководител на опозиционен телевизионен канал Гварамия прекара 13 месеца в затвора за злоупотреба с власт, но беше помилван през юни 2023 г. от прозападния президент Саломе Зурабишвили. Тогава Amnesty International заяви, че обвиненията срещу него са неоснователни и политически мотивирани.
„Грузинска мечта“ беше засегната от поредица от оставки, включително посланици в САЩ, Чехия, Холандия и други страни. Заместник-министърът на външните работи също се оттегли, но засега всички избягват да говорят публично.
Теа Майсурадзе публикува на X, че е било чест да служи на интересите на Грузия, „насърчавайки европейската и евроатлантическата интеграция“ и тя даде да се разбере, че остава ангажирана с бъдещето на Грузия като част от Европейския съюз.
Късно в сряда вечерта Иракли Шаишмелашвили, който оглавяваше отдел в отдела за специални задачи на вътрешното министерство и следователно беше силно замесен в принудителното разпръскване на протестите, се оттегли от поста си, като се позова на семейни причини. Единствената друга причина, която посочи, идва от две емотикони – знаме на Грузия и знаме на ЕС.
Биткойнът премина $100 000. Кои са другите другите седем „диви“ моменти в историята му?