Протестите срещу расизма се провалят заради хулигански действия, което подронва каузата им, заяви премиерът на Великобритания Борис Джонсън. Той изрази позицията си, след като за втори ден в центъра на Лондон избухнаха размирици, а полицията се принуди да използва палки, за да усмири протестиращите, които се опитваха да си пробият път към отцепен район, пише „SkyNews“.
Полицията беше принудена да се изтегли, докато хвърчаха бутилки в близост до каменните арки на кръстовището на улица „Кинг Чарлз“ и „Уайтхол“. 8 служители на реда бяха ранени, след като протестните действия започнаха около 19.30 ч. в неделя. По-късно полицията съобщи, че 12 души са арестувани за нарушения на обществения ред. Премиерът написа в социалната мрежа:
„Хората имат право да протестират мирно и при спазване на социална дистанция, но нямат право да атакуват полицията.Тези демонстрации бяха потъпкани от хулигански действия, което е предателство за каузата, на която трябва да служат. Отговорните ще бъдат подведени под отговорност.“
Статуя, изобразяваща търговец на роби, за чието премахване имаше петиция, подписана от 11 000 души, също беше свалена и изхвърлена в пристанището в Бристол. Кореспондентът на „SkyNews“ Марк Уайт заяви, че размириците в неделя са продължили и през нощта, когато няколко малки групи хора са подпалили кошчета за боклук, счупили са прозорци и са хвърляли бутилки, докато полицията се е опитвала да ги принуди да се разпръснат.
По-ранното ескалиране на напрежението, в което взеха участие около няколкостотин протестиращи, се случи на втория ден на предимно мирните демонстрации в градовете на Обединеното кралство. Хората излязоха на улиците на градове като Единбург и Манчестър, за да подкрепят движението „Животът на чернокожите е важен“ и призоваха за справедливост заради убийството на Джордж Флойд в Америка преди две седмици.
Хиляди хора с картонени табели се стекоха в американското посолство в Лондон, а останалата част от тълпата скандираше за справедливост и равенство. Безплатни маски, ръкавици и почистващ гел за ръце бяха раздадени на активистите заради притесненията на здравния министър, който обясни пред „SkyNews“, че протестите могат да доведат до повишаване на броя на заразените с коронавирус.
В Бристол противоречивата статуя на Едуард Колстън, който е натрупал богатството си от търговия с роби, беше съборена с гръмки възгласи. Вътрешният министър Прити Пател нарече постъпката „крайно непристойна“, като подчерта, че този акт измества фокуса на каузата на протестите. Статуята на Уинстън Чърчил също беше повалена в Уестминстър, като думите на протестиращите бяха, че Чърчил също е бил расист.
Демонстрациите продължават да обхващат целия свят, след като Джордж Флойд, 46-годишен, беше убит в Минеаполис на 25 май, когато бял полицай коленичи на врата му за близо девет минути, въпреки многократните молби на афроамериканеца да бъде пуснат, тъй като не може да диша.