Учените се надпреварват с времето да разработят ваксина, като някои политически лидери предупредиха, че ограничителните мерки може да останат в сила до откриването й. Ситуацията в голяма степен се превръща в изпитание за убежденията на противниците на ваксинирането. И докато някои по-скоро са уплашени, други промениха убежденията си.
Хейли Сърси на 26 години от Флорида, коментира за “CNN”, че е била твърдо против ваксините, когато през 2019 се родила дъщеричката й.
“Бях се сблъскала с много ужасяващи статистики за починали бебета от Синдрома на Внезапната Детска Смърт и страдащи от опасни странични ефекти на ваксините”, обяснява Сърси, споделяйки научно неоправдания страх на скептиците, че въпреки множеството изследвания ваксините могат да бъдат опасни.
“Бях точно толкова уплашена от ваксините, колкото и от болестите, от които следва да предпазват”.
След като Сърси с “неохота” е послушала педиатъра си, е позволила ваксинация, но не се е отърсила от вътрешното убеждение, че ваксините са ненужни и опасни. Пандемията от коронавирус променя мнението й.
“С избухването на COVID-19 видях от първа ръка колко опасни са болестите и какво могат да причинят, ако не се противопоставяме с ваксинация”.
“Майка ми страда от белодробно заболяване и ако се разболее от COVID-19 няма спасение за нея. За това се информирам колкото мога повече и се надявам да успея да убедя колкото се може повече да си стоят вкъщи съгласно мерките за социална дистанция”.
“Толкова много животи са заложени на карта, включително и на хора, за които ме е грижа и същевременно са много уязвими”.
В проучването си на пандемии от близкото минало на човечеството Сърси научава, че епидемии като свинския грип са борени именно с ваксини. “Вече ми е ясно и колко съвестно се извършват тестовете за ваксини, преди да бъдат предложени на хората”, добавя още тя.
Тя също е проучила информация за страните, където е ограничено разпространението на коронавируса.
“Колкото повече научавах за ваксините, толкова по-ясно ми ставаше, че нямаше реални научни доказателства срещу тях и че бих били единствено в помощ”.
По данни от проучване на проекта “Доверие във ваксините” противниците на ваксинирането са намалели в страни като Франция и Великобритания.
Вицепрезидентът на организацията Хейди Ларсон коментира, че данни сочат, че с повишаване на нивата на смъртност от коронавирус и общественото осъзнаване на сериозността на ситуацията, все повече хора са склонни да приемат ваксините. “Мисля, че ситуацията определено принуди някои хора да преосмислят позицията си”, коментира тя. Ларсон предупреди още, че ще е нужна повече информация, за да се установят дългосрочните нагласи на хората.
Тя коментира, че също има случаи, в които хората преминават от страната на скептиците и нямат доверие на евентуална COVID-19 ваксина.
“Може да се възползваме от момента, за да оценим важността на ваксините”, коментира още Ларсон. “Ако имахме ваксина за коронавирус, сега нямаше да седим вкъщи, икономиките ни да се рушат и да гледаме как светът ни се променя към по-лошо. Въпросът, който аз бих си задала, е дали е нужно да се случва всичко това, за да си направим равносметката”.
Но когато ваксините станат общодостъпни и хората не виждат заплаха, започват да стават скептични, обяснява още тя. Ларсон смята още, че опазването на “общественото здраве е колективно усили”.
Тревожна тенденция
Повечето деца в днешни дни получават животоспасяващи ваксинации, но през последните няколко години здравните власти започват да наблюдават тревожна тенденция за родители, отказващи ваксинация за децата си.
За периода 2018-2019 едва 33 от 149 здравни заведения във Великобритания са постигнали целите си от 95% ваксинация, по данни на Националната Здравна Служба.
През изминалата година САЩ регистрираха най-големия брой на заразени с дребна шарка от 1992 насам. След като Великобритания се превърна в страна без дребна шарка, през 2019 тя загуби статуса си, след като регистрира нови случаи на заболяването.
На фона на пандемията от COVID-19 от “UNICEF” предупреждават, че над 117 милиона деца от цял свят рискуват да пропуснат животоспасяващи ваксинации. От организацията призоваха да се продължи с най-важните ваксинации, като това да бъде отлагано единствено на места, където положението е “извънредно тежко”.
Ларсон коментира, че активистките движения против влошават ситуацията, тъй като има и хора, които се колебаят каква позиция да заемат. В такава ситуация е бил и Айзък Линденбергер от Охайо. Неговата майка е твърд противник на ваксинирането, като 19-годишният му брат Ийтън влезе в новините, след като реши да се ваксинира против волята на майка си. Линдербергер, който е на 23 години, никога не се е замислял по темата, докато не е избухнал спорът. След като е направил собствено проучване, той решава да се ваксинира шест месеца по-късно преди влизането си в колеж.
Защо е важно да си останем вкъщи?
Въпреки решението си Линдебергер остава в добри отношения с майка си и става водещ на онлайн предаване “Илюзорната истина”, което цели да разбули дезинформацията в обществото. “Определено виждам промяна в нагласите сред хората, които твърдо отричаха ваксинирането”, коментира той за “CNN”. “Трудно е да останеш скептик, когато ставаш пряк свидетел на опасностите, които крият заразните заболявания”.
Хората, вярващи, че дребната шарка е безвредна, тъй като в западните страни има малко смъртни случаи именно благодарение на ваксините, сега намират за трудно да твърдят същото за коронавируса.
“Все още има противници, но не не смеят да надигнат глас, тъй може би не би било най-удачното в условията на пандемия”, коментира Линденбергер.
Обществените противници на ваксинирането крие опасност от остра критика. В неделя тенис играчът Новак Джокович повдигна вежди, докато споделяше възгледите си за ваксина против коронавируса по време на дискусия за последиците от пандемията.
“Аз лично съм против ваксинирането и няма да искам да бъда принуден да се ваксинирам, за да мога да пътувам”, коментира Джокович по време на чат на живо във Фейсбук. “В случаи че стане ваксинацията стане задължителна, какво ще последва? При всички случаи ще трябва да взема решение и дали мнението ми ще се промени, няма как да знам”.
Някои от противниците на ваксинирането се опасяват, че правителството ще се възползва от възможността да прокара законови разпоредби за задължително ваксиниране. Това е сериозно опасения и за Линет Мари Барон, която управлява група наречена “Tough Love”, която два пъти успешно протестира срещу религиозните изключения при ваксинирането в родния й щат Алабама.
Барон има деца със здравни проблеми, като дъщеря й е диагностицирана с автоимунно заболяване, което според нея е причинено от ваксинирането на детето й. Другата дъщеря на Барон е родена с тежка форма на аутизъм, което майката отдава на ваксинация против тетанус по време на бременността й.
Данните на Американския център за Контрол и превенция на заразните болести продължава да твърди, че изследванията не сочат за връзка между ваксинирането и аутистичните заболявания. Въпреки неоспоримите доказателства за сериозността на положението, Барон продължава да вярва, че властите “преувеличават” истината за сериозността на заболяването, за да отнемат човешките права.
“Мисля, че има нещо, което убягва на обществеността”, коментира тя. “Протестирахме, вдигнахме шум, а сега не можеш да излезеш или да правиш каквото и да било”.
По нейни думи, общността в родния й град е раздвоена, което е неочаквано за нея. Тя обяснява, че някои са изплашени до степен, в която биха се ваксинирали, а други не биха го направили и за милион долара. Тя твърди още, че на хората почва да им писва и няма да издържат още дълго да седят вкъщи, докато губят поминъка си.
“Хората са шокирани от темповете, с които се разработва ваксината”, коментира още тя.
“Някои компании вече тестват ваксини, докато други прогнозират, че ще отнеме още поне една година. Да прибързват с така нещо от такава важност, без да имат представа от страничните ефекти, е силно притеснително”.
Пол Офит американски педиатър, специализирал в зародишните заболявания, често изпада в спорове с организацията на Барон. В интервю за “CNN” той обяснява, че разбира опасенията, “че нещата се правят на бързи темпове и под силен натиск”. Същевременно обаче пояснява, че: “Винаги се полагат нужните усилия ваксината да е безопасна. Това е ангажимент на всички ангажирани здравни и научни лица, включително и на фармацевтичните компании, на правителството и на здравната общност.”
За Офит противниците на ваксините са “конспиратори”, които “не вярват на никого”, докато вирусът остава сериозна заплаха. “Има само един начин да се защитят хората и това е чрез ваксинация”. По негови думи скептиците, често искат избор дали да бъдат ваксинирани, но тъй като ваксините не са 100% ефективни и някои не могат да бъдат ваксинирани заради здравословни проблеми, то отговорността пада на останалите да се ваксинират, за да предпазят уязвимите.
“Дали следва да е неразривно право на американските граждани да избират, дали да останат уязвими на смъртоносно заболяване, което могат да предадат на други?”
“Мисля, че отговорът е по-скоро не”.
Превод: Ивайло Йотов