Очаква се екстремните горски пожари да станат по-чести и да се увеличат с около 50% до края на този век, предупреждава нов доклад на ООН, цитиран от „BBC“. Проучването констатира, че има повишен риск в Арктика и други региони, които преди това не са били засегнати от пожари. Учените определят екстремните пожари като извънредни, които се случват приблизително веднъж на 100 години. Изследователите твърдят, че повишаващите се температури и промените в начина, по който използваме земята, ще доведат до ръста.
Новото проучване призовава за радикално преразпределение на финансовите ресурси от борбата с пожарите към превенцията. Учените от Програмата на ООН за околната среда (UNEP) казват, че големите пожари, които горят със седмици, вече стават все по-горещи и горят по-дълго в много части на планетата, където винаги е имало горски огнени стихии. Но сега те започват да се разпалват в отдалечени северни райони, в изсъхващи торфища и при размразяване на вечна замръзване.
Това последно проучване посочва, че ще има глобално увеличение на екстремните пожари с до 14% до 2030 г., в сравнение с броя, регистриран през 2010-2020 г. Увеличението може да достигне 30% до 2050 г. и 50% до края на века. Д-р Андрю Съливан от Организацията за научни и индустриални изследвания на Commonwealth (CSIRO) в Канбера, Австралия, коментира следното:
„Анализът се основава на дефиницията за катастрофален пожар, който се случва веднъж на всеки 100 години, така че това е пожар с много ниска честота. (…) Резултатът беше, че потенциалът за такъв вид пожар ще се увеличи с коефициент от 1,3 до 1,5 пъти, въз основа на глобалния анализ на честотата на пожарите.“
Резултатите бяха сходни при сценарий с ниски или високи въглеродни емисии. Проучването определя екстремните пожари като такива, които са извънредни или необичайни – но това определение може да се различава значително в зависимост от вашето местоположение. Д-р Съливън обяснява:
„Ако си представите торфен пожар в Арктика, той се разпространява със сантиметри в час. Това не е непременно бушуващ ад, но е необичаен и се разпространява в огромни площи, защото там няма кой да направи нищо по въпроса.“
„Пожар като този в торфищата е екстремен пожар, но не е това, което бихте си представили като екстремен пожар, ако живеете в Калифорния.“
И въпреки че проучването прави прогнози само за екстремни събития, авторите смятат, че по-малките случаи на горски пожари също ще се увеличат с промяната в използването на земята и увеличаването на населението. Това може да има значителни последици за изменението на климата, тъй като допълнителното изгаряне ще увеличи количеството въглерод, изпускан в атмосферата. Но промяната в честотата ще варира в зависимост от редица местни фактори. Светът вероятно ще види повече пожари в арктическите региони, тъй като изменението на климата оказва толкова голямо въздействие в региона.
Въпреки това в Африка, където сега възникват около 2/3 от горските пожари в света, вероятно ще има по-малко огнени стихии през следващите десетилетия, тъй като нарастващото население изчиства повече горски площи за земеделска земя. Д-р Глинис Хъмфри от университета в Кейптаун казва:
„В Африка броят на пожарите намалява поради промяната в използването на земята и интензифицирането на селското стопанство.“
Той е категоричен, че процентът ни от изгорената площ всъщност намалява и нашите пожари стават все по-малки и по-малки, поради понижаването на натоварването с гориво.
Авторите призовават правителствата да променят своя модел на разходи за големи пожари. Точно в момента проучването казва, че планирането и превенцията получават по-малко от 1% от финансирането, докато пожарогасенето поема повече от половината от наличния бюджет. Много правителства имат добри намерения по отношение на харченето повече за планиране и превенция – но реалността на място е различна.
„Трябва да инвестираме повече в предотвратяването на пожари, в пълното управление, също и в позволяването на пожарите да изпълняват своята екологична роля“, казва проф. Пауло Фернандеш от Университета на Трас-ос-Монтес и Алто Доуро в Португалия, един от авторите на доклада. Той уточнява:
„Но тогава, когато нещата се нагорещят, техният отговор ще бъде да се отклонят от политиката, която би трябвало да е на мястото си. На места като Калифорния говорят много, но след това по отношение на действията те поставят парите винаги на едно и също място , в пожарогасене.“