Как родният бизнес оценява ефектите на програмата за компенсации за високите цени на електроенергията се анализира чрез е-проучване, организирано от Министерството на енергетиката /МЕ/ и независимата платформа за сравняване на оферти за електроенергия elca.bg.
В проучването са поканени да се включат всички собственици и представляващи на фирми и предприятия, за да споделят своя опит и впечатления от мерките, приложени от държавата, за смекчаване на икономическите последици от кризата с енергийните цени. Проучването се състои от 20 въпроса.
Целта е да бъдат измерени, анализирани и оценени ползите от 18-месечната програма за компенсации и как тя е подпомогнала компаниите да задържат своите позиции, конкурентни цени и качество.
Драстичното увеличение на цените на електроенергията доведе компаниите до значителни затруднения при плащане на сметките им, в някои случаи – до съществено ограничаване на дейността, спиране на производството и рязко влошаване на икономическото състояние на стопанските субекти не само в България, но и в цяла Европа. Наред с негативните последици от пандемията СОVID-19 това създаде рискове не само за отделните предприятия и отрасли, но и за икономиката като цяло.
За да бъде смекчено въздействието от ценовата нестабилност на енергийния пазар, беше разработена и приложена програма за компенсиране на небитовите крайни потребители, както и на операторите на електропреносната и на електроразпределителните мрежи. С наближаването на новия есенно-зимен сезон разглеждането на ползите от прилаганите мерки заслужава внимание с оглед възможността да се предлагат по-добри и целеви решения при нужда.
Изследването се изпълнява от независимия експертен екип на elca.bg. То ще обхване юли и ще бъде на разположение на всички фирми и предприятия у нас, които като потребители на свободния електроенергиен пазар имат право да бъдат информирани и да участват в засягащите ги процеси.