Избирателите в 19 страни, включително в три от най-развитите демокрации в света, са силно скептични по отношение на това дали политическите избори, които се провеждат на територията им, са свободни и честни. Това показва проучване, публикувано по-рано днес. Данните сочат още, че много от тях предпочитат да гласуват в подкрепа на силен и недемократичен лидер, пишe “Associated Press”.
Докладът на Международния институт за демокрация и електорална подкрепа IDEA /International Institute for Democracy and Electoral Assistancе/, заключава, че „демократичните институции не отговарят на очакванията на хората“. Организацията, в която членуват 35 държави, насърчава демокрацията в световен мащаб.
„Крайно време е възприятията на хората да бъдат съсредоточени в разговорите за бъдещето на демокрацията. Tози анализ е малка, но важна първа стъпка към тези усилия“, пише базираната в Стокхолм организация.
В 17 от държавите в проучването по-малко от половината от гражданите са отговорили, че са доволни от своите правителства. Анкетата включва три от най-големите демократични държави – Бразилия, Индия и САЩ. В осем държави все повече хора биха гласували за силен и влиятелен лидер, твърди Институтът, като изтъква, че Индия и Танзания се открояват като държави „с относително високи нива на подкрепа за силен лидер“. Само в четири държави мнозинството смята, че се справя по-добре в икономическо отношение от родителите си, показва проучването от 95 страници, озаглавено „Изследване на възприятията за демокрация“. В него се казва още, че в повечето страни хората от малцинствата имат по-голям проблем с доверието при провеждането на изборите в сравнение с останалите групи от населението.
Според IDEA най-бедните хора в Бразилия, Колумбия, Румъния и Сиера Леоне по-често одобряват работата на правителството, отколкото останалата част от населението. Що се отнася до съдебните системи, в 18 държави по-малко от половината от хората вярват, че съдилищата „винаги“ или „често“ осигуряват надежден достъп до правосъдие. Иракчаните вярват повече в достъпа до правосъдие (28% „винаги“ или „често“), отколкото американците (26%). Дания е единствената страна, в която мнозинството от хората смятат, че съдилищата често или винаги осигуряват равнопоставен достъп до правосъдие.
Докладът на организацията се основава на анкети, проведени в Бразилия, Чили, Колумбия, Дания, Гамбия, Индия, Ирак, Италия, Ливан, Литва, Пакистан, Румъния, Сенегал, Сиера Леоне, Соломоновите острови, Южна Корея, Тайван, Танзания и Съединените щати. Допитванията са проведени със съдействието на платформите YouGov и GeoPoll и са осъществени по телефона или чрез интернет през изминалата година, с изключение на Индия, където анкетите са били проведени през януари. Международният институт за демокрация и електорална подкрепа е основан през 1995 г. Той е бил създаден, за да идентифицира важни, но често пренебрегвани различия между оценките и нагласите на различни групи, свързани с демокрацията.
[…] Проучване: Избирателите по света са скептични относно … […]