Проучване: Религиозни групи в Обединеното кралство не реагират адекватно на сигнали за сексуално насилие над деца

0
32
Дете със запушени уши
Насилие над деца. Снимка: Пиксабей

Има „шокиращи пропуски“ и „явно лицемерие“ в начина, по който големите британски религиозни групи реагират на сигналите за обвинения в извършено сексуално насилие над деца, установи независимо разследване. То е посветено на сексуалното насилие над деца и показва, че някои религиозни организации в Англия и Уелс не дават добър морален пример на подрастващите и ги поставят под сериозен риск, предава „BBC“.

При анализа са били разследвани общо 38 организации, включително секти със християнско вероизповедание и такива, изповядващи Православния юдаизъм и Исляма. Данните разкриват, че лидерите на тези организации системно не са докладвали за насилие и злоупотреби, за да защитят репутацията си. В доклада се казва също, че те дори обвиняват жертвите за това, което им се е случило, осланяйки се на религиозните догми.

Преди публикуването на доклада неговите автори са потърсили контакт с представители на Католическата и Англиканската църква и са ги помолили за коментар. Проблемът е налице от дълго време, като миналата година бяха проведени публични изслушвания, в които жертви на насилие дадоха показания.

Настоящите разкрития разглеждат редица религиозни групи, включително „Свидетели на Йехова“ и представители на други общности, определящи себе си като баптисти, методисти, ислямисти, юдаисти, индуисти, будисти, както и членове на неконформистки християнски деноминации.

В доклада се твърди открито, че много религиозни секти излагат децата на риск чрез:

  • Вменяване на вина на жертвата.
  • Отказ да се обсъждат открито сексуалните въпроси.
  • Злоупотреба с власт от страна на религиозни лидери.
  • Доминиране на мъжете в ръководството на организациите.
  • Втълпяване на недоверие към нерелигиозните организации.
  • Злоупотреба с понятието „прошка“.

Експертите, изготвили проучването, обявиха, че са установили също, че в някои религиозни общности се внушава особено силно идеята за връзката между сексуалната непорочност и социалното и семейното положение. Според тях това затруднява значително опитите за докладване за сексуални злоупотреби.

Забраната да се говори открито по някои въпроси е обвързана с разбирането на понятието „чест“, като доста често това има последици за сключването на брак на индивида в бъдеще, както и за отношенията в семейството му и тези с останалите членове от общността му. В много случаи, ако един индивид се счита за „опозорен“, той лесно се превръща в обект на насилие от страна на отделни хора или на семейство му.„, гласи откъс от доклада.

По повод скандалната информация, Лойд Еванс, който води кампания срещу злоупотребите в „Свидетели на Йехова“, заяви пред „BBC News“, че твърденията в доклада не са добре обосновани. Еванс, който е бивш член на опасната секта, смята, че авторите на доклада не са разгледала и анализирали достатъчно данни, тъй като част от проблема е, че разследването не е добре финансирано.

В разследването са включени доказателства за нарушения в редиците на „Свидетели на Йехова“, която се състои от 131 700 членове само в Англия и Уелс. Организацията многократно е обвинявана в прикриване на насилие над деца, но само 67 обвинения са били докладвани открито от 10 години насам.

Сведенията сочат, че едно от основните опасения е, че макар някои организации действително да имат „ефективни“ политики за закрила на детето, при определени условия те не могат да бъдат приложени:

Религиозните членове, които са силно вярващи, трудно приемат идеята, че някои от останалите членове на организацията или някои от религиозните им лидери биха могли да извършат подобна злоупотреба. В резултат на това голям брой от тях смятат, че не е необходимо да има специфични процедури за закрила на детето, както и че те не са длъжни да се придържат стриктно към тях.“

От Съюза на православните еврейски конгрегации, представляващ над 100 синагоги, твърдят, че горещата линия за закрила на детето е регистрирала само четири обаждания, което само по себе си е причина за сериозни опасения. В доклада се посочва, че Съюзът не е предоставил подробности за твърденията за извършено сексуално насилие над деца през последните 10 години.

В разследването се подчертава още, че макар цифрите, дадени от религиозните организации, до известна степен да отразяват проявите на сексуалното насилие над деца, е много малко вероятно те да отразяват пълната статистика.

В резултат на това разследване редица религиозни организации ни увериха, че са променили, подобрили или признали необходимостта от въвеждането на строги политики и процедури по отношение на сексуалното насилие над деца.“, гласи заключителната част на доклада.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments