Проучване: Синтетични химикали в потребителските продукти са свързани с ранна смъртност

0
44
Пластмасово шише
Пластмасово шише. Снимка: Pixabay

Синтетичните химикали, наречени фталати, намиращи се в стотици потребителски продукти, като контейнери за съхранение на храни, шампоани, грим, парфюми и детски играчки, могат да допринесат за около 91 000 до 107 000 преждевременни смъртни случая годишно сред хората на възраст от 55 до 64 години в Съединените щати, сочи ново проучване, цитирано от „CNN“.

Хората с най-високи нива на фталати в организма са имали по-голям риск от смърт, по каквато и да е причина, особено при сърдечно-съдови проблеми, показва изследването, публикувано във вторник в рецензираното списание Environmental Pollution. Проучването изчислява, че тези смъртни случаи могат да струват на САЩ около 40 до 47 милиарда долара всяка година, изчислено като загуба на икономическа производителност. Водещият автор на изследването д-р Леонардо Трасанде, професор по педиатрия, медицина на околната среда и здравето на населението в NYU Langone Health в Ню Йорк, казва:

„Това проучване допълва нарастващата база данни за въздействието на пластмасите върху човешкото тяло и засилва фокуса върху общественото здраве и бизнес инициативите за намаляване или премахване на използването на пластмаси.“

Известно е, че фталатите пречат на механизма на тялото за производство на хормони, известен като ендокринната система, и те са „свързани с развитието, репродуктивните, мозъчните, имунните и други проблеми“, съобщава Националният институт по здравни науки за околната среда на САЩ. Дори малките хормонални нарушения могат да причинят „значителни ефекти върху развитието и биологията“, се посочва в NIEHS.

Предишни изследвания са свързвали фталатите с репродуктивни проблеми, като генитални малформации и неспускащи се тестиси при бебета и по-нисък брой сперматозоиди и нива на тестостерон при възрастни мъже. Предишни проучвания също свързват фталатите с детското затлъстяване, астма, сърдечно-съдови проблеми и рак.

Тези химикали имат лист със заболявания“, каза Трасанде, който също ръководи Центъра за изследване на опасностите за околната среда на Нюйоркския университет в Ланггон. Той допълва:

И фактът е, че когато се вгледате в целия набор от доказателства, те предоставят притеснителен модел на безпокойство.

Американският съвет по химия, който представлява химическата, пластмасовата и хлорната промишленост на САЩ, сподели това изявление с CNN по имейл:

„Голяма част от съдържанието в последното проучване на Trasande et al е очевидно неточно“, пише Айлийн Конъли, старши директор на химическите продукти и технологии на ACC. Тя добави, че изследването обединява всички фталати в една група и пропуска да спомене, че индустрията казва, че фталатите с високо молекулно тегло като DINP и DIDP имат по-ниска токсичност от другите фталати. Конъли подчертава:

„Изследвания като тези не успяват да разгледат всички фталати поотделно и последователно пренебрегват или омаловажават съществуването на научно обосновани, авторитетни заключения относно безопасността на фталатите с високо молекулно тегло.“

„Химикалите са навсякъде“

Често наричани „химикали навсякъде“, тъй като са толкова често срещани, фталатите се добавят към потребителски продукти като PVC тръби за водопроводната мрежа, винилови настилки, устойчиви на дъжд и петна продукти, медицински тръби, градински маркучи и някои детски играчки, за да направят пластмасата по-гъвкава и по-трудно чуплива. Други често срещано приложение на фталати се среща в опаковки за храни, перилни препарати, облекло, мебели и автомобилни пластмаси. Фталатите се добавят и към продукти за лична хигиена, като шампоани, сапуни, спрейове за коса и козметика, за да удължат времетраенето на ароматите.

Хората са изложени на риск, когато вдишват замърсен въздух или ядат или пият храни, които са влезли в контакт с пластмасата, според Центровете за контрол и превенция на заболяванията на САЩ. От органа за категорични:

Децата пълзят наоколо и докосват много неща, след това слагат ръце в устата си. Поради това – слагането на ръка в устата, фталатните частици в прахът могат да се окажат по-голям риск за децата, отколкото за възрастните.“

„Моментна снимка във времето“

Новото проучване измерва концентрацията на фталати в урината при повече от 5000 възрастни на възраст между 55 и 64 години и сравнява тези нива с риска от ранна смърт средно за 10 години, каза Трасанде.

Изследователи, контролирани за съществуващи сърдечни заболявания, диабет, рак и други често срещани състояния, лоши хранителни навици, физическа активност и телесна маса и нива на други известни хормонални разрушители като бисфенол А или BPA, каза той. П пред CNN Трасанде споделя:

„Въпреки това никога няма да ви кажа, че това е окончателно проучване“, каза Трасанде. „Това е моментна снимка във времето и може да покаже само асоциация.

Научаването как точно фталатите могат да повлияят на организма изисква златно стандартно двойно заслепено рандомизирано клинично изпитване, каза той, като допълва: И все пак такова проучване никога няма да бъде направено, добави той, „защото не можем етично да рандомизираме хората да бъдат изложени на потенциално токсични химикали.Трасанде казва още:

Но ние вече знаем, че фталатите имат вмешателство с мъжкия полов хормон, тестостерона, който е предпоставка за сърдечно-съдови заболявания при възрастни. И вече знаем, че тези експозиции могат да допринесат за множество състояния, свързани със смъртността, като затлъстяване и диабет, каза Трасанде.

“Първо, избягвайте използването на пластмаси, колкото е възможно повече. Никога не поставяйте пластмасови контейнери в микровълновата или съдомиялната машина, където топлината може да разруши облицовките, така че те да могат да се абсорбират по-лесно химикалите“, продължава той.

Освен това готвенето у дома и намаляването на употребата на преработени храни може да намали нивата на химическото излагане, с което влизате в контакт.

Ето и други съвети за намаляване на експозицията на вас и вашето семейство:

  • Използвайте лосиони и перилни препарати без мирис.
  • Използвайте почистващи препарати без аромати.
  • Използвайте стъкло, неръждаема стомана, керамика или дърво за съхранение на храни.
  • Купувайте пресни или замразени плодове и зеленчуци, вместо консервирани и преработени версии.
  • Насърчавайте честото миене на ръцете, за да премахнете химикалите от ръцете.
  • Избягвайте освежители за въздух и всички пластмаси, обозначени като No3, No6 и No7
Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments