
Хората, които прекарват повече време в гледане на екран в леглото, са по-склонни да съобщават за безсъние и загуба на сън, установи проучване, пише „Би Би Си“. Изследването се основава на норвежки проучване сред повече от 45,000 студенти.
Това показва, че всеки допълнителен час екранно време е свързан с 63% увеличение на риска от безсъние и 24 минути по-малко сън. Изследователите обаче твърдят, че са установили само връзка между използването на екрани и по-ниското качество на съня и не са доказали, че първото причинява второто.
Експертите казват, че оставянето на телефона преди лягане, правенето на нещо релаксиращо и създаването на рутина може да помогне за подобряване на съня.
Изследователите, които стоят зад проучването, въз основа на национално представителни данни от проучване на 18-28 годишни ученици, събрани през 2022 г., искат да проучат връзката между времето, прекарано в използване на екрани в леглото и моделите на съня.
Те също така се опитват да проучат въздействието върху съня на използването на социални медии в сравнение с други дейности на екрана.
Д-р Гюнхилд Джонсен от Норвежкия институт за обществено здраве, който е водещ автор на изследването, публикувано в списание Frontiers, казва, че видът на активността на екрана изглежда по-малко въздействащ, отколкото времето на екрана като цяло.
„Не открихме значителни разлики между социалните медии и други дейности на екрана, което предполага, че използването на самия екран е ключов фактор за нарушаване на съня“, каза той.
Сън или социални медии
Норвежкото проучване за здраве и благосъстояние от 2022 г. поиска от участниците да идентифицират дали използват цифрови медии след като си легнат. Опциите включват гледане на филми или телевизия, проверка на социалните медии, сърфиране в интернет и игри.
Сред тези, които казват, че използват екрани в леглото преди сън, 69% казват, че използват социални медии, както и други дейности, базирани на екрана.
Участниците били помолени да определят колко нощи в седмицата биха се занимавали с такива медии и за колко време, както и колко често им е било трудно да заспят, да се събудят по-рано или да изпитат умора. Той идентифицира тези, които казват, че изпитват подобни проблеми поне три нощи или дни в седмицата, в продължение на поне три месеца, като страдащи от безсъние.
Въпреки че проучването открива връзка между използването на екрани преди лягане и хората, които съобщават за нарушения на съня или безсъние, изследователите казват, че това не означава, че това е причина.
„Това проучване не може да определи причинно-следствената връзка – например дали използването на екрани причинява безсъние или дали учениците с безсъние използват екрани повече“, казва д-р Хетланд.
Те също така отбелязват, че разчитането на данните от проучването на самостоятелно докладваните преживявания може да означава, че то съдържа пристрастия и резултатите от него не трябва да се считат за представителни в световен мащаб.
Джошуа Пайпър, специалист по съня в ResMed UK, заяви, че проучването предоставя „ценни, нарастващи доказателства“ за използването на електронни устройства, които влияят негативно на съня.
„Това краде както възможността, така и качеството на съня ви, поради което някои могат да се борят за възникване, други се борят да останат заспали“, каза той.
Докато хората могат да се опитат да смекчат въздействието чрез регулиране на яркостта на екрана или използване на нощен режим, г-н Пайпър каза, че предишни проучвания показват, че това е превъртане и ангажиране с устройство, което вероятно ще причини смущения в съня.
Съвети за по-добър сън
Смята се, че безсънието засяга един на всеки трима души във Великобритания. Разстройството на съня е сред цял куп проблеми, които хората съобщават, че изпитват по време на сън – с използването на телефона късно през нощта и doomscrolling често са обвинявани.
Въпреки че е често срещана практика, реалното въздействие на използването на социални медии или превъртането през онлайн съдържание в леглото върху физическото и психическото здраве остава спорно.
Въпреки това, експертите препоръчват хората да спрат да използват цифрови устройства малко преди да се опитат да заспят.
Те също така казват, че създаването на рутина чрез лягане и ставане по едно и също време всеки ден може да помогне за подобряване на съня.
Благотворителните организации за психично здраве Mind and Rethink препоръчват да се опитате да направите нещо релаксиращо преди лягане, като дихателни упражнения, четене на книга или къпане, вместо да се опитвате да се принудите да заспите.
Те също така препоръчват да избягвате кофеин, алкохол или големи ястия преди лягане, да правите леки упражнения и да се опитвате да направите спалнята си по-удобна, когато е възможно.
Терапевтът на съня д-р Кат Ледерл каза пред „Би Би Си“, че излагането на естествена дневна светлина, особено сутрин, е от жизненоважно значение за регулирането на вътрешния часовник на тялото. Намирането на начини да „се освободите от натоварения, мислещ ден“, като например да правите приятна дейност, която не е твърде стимулираща, също може да бъде от ключово значение за по-добрия сън.
Авторите на това проучване подчертават необходимостта от по-нататъшни изследвания по темата, включително по-дългосрочно наблюдение на моделите на сън, както и изследвания в области като смущенията, причинени от известията на устройствата.
„Заедно тези усилия биха могли да изяснят въздействието на използването на екрани преди лягане върху съня и да информират целеви препоръки за студенти и други групи от населението“, заключават те.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм