„България реагира адекватно на предизвикателствата, породени от войната в Украйна. Своевременно беше адаптиран Националният план за действие при временна закрила, бяха предприети законодателни промени, чрез които търсещите убежище получиха равен достъп до здравни и социални услуги с този на българските граждани.“
Това заяви здравният министър проф. Христо Хинков, който се включи в кръглата маса „Устойчиви решения, предизвикателства и политики за приобщаване на бежанците и търсещите убежище в България“, която се провежда под патронажа на Агенцията на ООН за бежанците, Българския червен кръст и Министерството на здравеопазването и предшества предстоящия през декември Глобален форум за бежанците. Целта на сесията е да подпомогне и приемането на интеграционна рамка в България, която да осигури подкрепа, осигуряваща специфичните нужди на бежанците.
Участниците в дискусията се обединиха около становището, че най-приоритетната потребност сред украинските бежанците е ефективният достъп до здравни услуги. Те са изтъкнали и значението на извършения цялостен анализ, касаещ нуждите на разселените в страната ни.
По време на разговорите министър проф. Хинков е изтъкнал, че здравното ведомство активно проучва възможността за ускорено признаване на дипломите на здравните специалисти от Украйна, пребиваващи у нас.
На дискусиите във форума участие взе и заместник-министър Михаил Околийски, който уточни, че е нужен многосекторен подход и още по-добра синхронизация между отделните институции в страната.
От страна на здравното министерство в кръглата маса се включиха и главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев и директорът на Дирекция „Европейска координация и международно сътрудничество“ – Катя Ивкова.