Поход под наслов „България – зона на мира“ се провежда в Пловдив, София и в още над 30 български града. Целта е по време на него да бъдат събрани подписи за референдум за мир и суверенитет, обясни пред „БНР“ Сърнела Воденичарова, която е един от организаторите. По думите й референдумът е насочен в 2 насоки, а именно – България да не може да бъде въвличана във войни, когато на някого му хрумне, както и да бъде даден път на българския народ към прякото решаване на най-важните въпроси у нас.
Предвижда се подписката да бъде внесена в парламента през юли. Към момента в нея са се включили 50 хиляди души. В началото на май месец Воденичарова обясни, че единственият начин управляващите да направят това, което народът иска, е чрез референдум.
„90% от хората, с които говорим, проявяват интерес. 80% ни питат коя партия стои зад нас. Това е гражданска, надпартийна инициатива“, подчерта тя.
Допитването ще съдържа 6 въпроса, а именно:
- Подкрепяте ли да се установи национална политика на военен неутралитет на България по отношение на всички външни за територията й конфликти?
- Подкрепяте ли изпращането и използването на български въоръжени сили извън страната във връзка с въоръжен конфликт да се решава само с национален референдум?
- Подкрепяте ли пребиваването на чуждестранни военни формирования на територията на страната по повод външен за България въоръжен конфликт да се разрешава само с национален референдум?
- Подкрепяте ли да бъдат променени изискванията за брой подписи за произвеждане на национален референдум, като при над 100 000 подписа Народното събрание задължително да взима решение за произвеждането му?
- Подкрепяте ли да е налице решение на национален референдум, когато с повече от половината от действителните гласове е избран един от отговорите ДА или НЕ – и това мнозинство е поне една трета от участвалите в последните парламентарни избори?
- Подкрепяте ли национален референдум да може да се произвежда относно дългосрочни договори от компетентността не само на Народното събрание, но и на Министерския съвет, като те се ратифицират или сключват само ако има положително решение на референдума?
„С тази подписка поставяме и въпроса за облекчаване на процедурата за провеждане на референдуми. (…) Ако искаме гражданско общество, нека му придадем форма и всеки да поеме своя мъничък дял в една грандиозна кауза – да си спасим децата и да отворим пътя на народа към пряко участие в управлението, да упражнява контрол поне по най-важните въпроси“, смята Воденичарова.