Прозрачна ли е Община Бургас и може ли да бъде по-отворена към гражданите си?

0
301
Дебат
Дебат. Снимка: Искра.бг

Бивши, настоящи и кандидати за общински съветници, както и няколко активни граждани, участваха в среща в Бургас на тема „Как местните власти могат да бъдат по-прозрачни и отворени към гражданите си?“.

Тя бе организирана от неправителствената организация Антикорупционен фонд /АКФ/, като Бургас е 13-ият български град, в която тя се провежда. Дискусията бе водена от директора на АКФ Бойко Станкушев, правният експерт София Желева и координаторът на правната програма Лора Георгиева-Матеева.

Екипът на АКФ представи разработения от него „Стандарт за отчетност и интегритет на местната власт“ и Наръчника за прилагането му. В него са подредени по теми индикаторите, по които гражданите могат да се ориентират дали е спазена добрата практика за прозрачност, отчетност и интегритет на местната власт.

София Желева, Лора Георгиева-Матеева и Бойко Станкушев
София Желева, Лора Георгиева-Матеева и Бойко Станкушев. Снимка: Искра.бг

Лора Георгиева-Матеева изброи основните проблеми, с които се сблъскват при посещението си в български общини, сред които са липсата на прозрачност, липсата на комуникация с гражданите и разбира се – корупция.

„На много места кметовете нямат приемен ден, сайтът на Общината не е пълен и в него не може да се намери важна информация, обществени обсъждания не се правят, а Общинските съвети провеждат сесии без обсъждания, които дори не се излъчват онлайн. Така гражданите реално нямат представа как се управляват техните средства и тяхното имущество“.

Тя допълни, че основен проблем е, че хората рядко разбират, че изобщо се провежда обществено обсъждане по важна тема, а когато присъстват на такова невинаги могат да зададат въпросите си.

„Проблемите трябва да се решават по начин, който по-адекватно отговоря на нуждите на обществото, а не се пускат готови решения отгоре“.

Според Лора Георгиева-Матеева много често общинските предприятия също работят без достатъчно публичност, не публикуват необходимата по закон информация и в тях се наемат хора на ръководни постове не по критерий подготовка, образование и експертиза, а на принцип лични контакти и връзки. Поради тази причина хората често губят доверие в институциите и дори не си правят труда да ги търсят, когато имат проблеми.

„Ако администрацията не е в услуга на гражданите, няма смисъл тя да съществува“.

В края на презентацията бе дадена думата на присъстващите гости, голяма част от които бяха кандидати за кметове и общински съветници, както и няколко активни граждани. Поради активната предизборна кампания, в която се намираме в момента, няма да ги споменаваме поименно. 

Гости на срещата
Гости на срещата. Снимка: Искра.бг

Мнозинството от тях заяви, че много от гореизложените проблеми се срещат и в Община Бургас. Засегната бе темата с провеждането на обществени обсъждания и конкретно на това за годишния бюджет, което е изключително важна тема за всички граждани. Според присъстващите в Бургас това не се прави по необходимия ред, тъй като на хората не се дава възможност да се запознаят с целия проектобюджет предварително и съответно да зададат адекватни въпроси на самото обсъждане, което в крайна сметка се провежда само протоколно.

От реда на провеждане на обществени обсъждания се оплакаха и граждани, които посочиха, че често научават в последния момент за събитието, а когато отидат на място са грубо прекъсвани от представители на местната власт, които им обясняват, че не разбират достатъчно добре материята. В същото време много от изпратените онлайн сигнали към Общината относно текущи проблеми в града оставали без отговор.

Кандидат за общински съветник от управляващата досега партия от своя страна напомни, че в Община Бургас съществува Наредба за организиране и провеждане на обществени обсъждания, която е негово дело и благодарение на нея значително се е улеснил процесът за консултации между местната власт и обществеността

Друг основен проблем за Бургас, който бе изтъкнат на срещата, бе внасянето на извънредни докладни записки с огромен обем в Общински съвет-Бургас часове преди провеждането на заседание. По този начин не се дава възможност на съветниците да се запознаят достатъчно добре с документите, въпреки че от тях се очаква да гласуват „за“ или „против“ съответното решение. 

По темата бе даден пример със скандалната докладна за „Росенец“, която бе входирана като извънредна. Според изказалите се на срещата това голяма част от съветниците в местния парламент много често гласуват за докладни, които не са прочели предварително, само защото са внесени от тяхната партия. Същото се отнася и за предложенията на опозицията, които почти винаги са отхвърляни без аргументи

Бивш общински съветник повдигна и темата с медиите в града, които осигуряват спокойствие и комфорт на Община Бургас, тъй като са обвързани със солидни реклами договори, които се страхуват да не загубят, ако си позволят да критикуват по някакъв начин местната власт.

От АКФ от своя страна заявиха, че днес ще проведат среща с местната администрация, на която ще повдигнат всички горепосочени проблеми.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments