През последните години натискът от заинтересовани страни за изключването на частните болници от изискванията на Закона за обществените поръчки /ЗОП/ става все по-силен. Въпреки това, този закон остава основен инструмент за прозрачно и състезателно купуване на стоки и услуги, финансирани с публични средства, информираха от Института за пазарна икономика /ИПИ/.
Защо е важно частните болници да спазват ЗОП?
Частните лечебни заведения за болнична помощ представляват значителна част от здравната система в България – 34% от всички болници са частни, като над 90% от приходите им идват от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Това ги поставя в пряка зависимост от публичните средства, което изисква спазването на правила за прозрачност и отчетност, като тези в Закона за обществените поръчки.
Обществените поръчки
Често обществените поръчки са демонизирани и свързвани с корупция и неефективност. Но основният проблем не е в самите поръчки, а в нарушенията на процедурите от страна на възложителите. Системата за обществени поръчки е доказан метод за контрол на публичните разходи, като само през 2023 г. в България са обявени над 23 000 поръчки на стойност 16,8 милиарда лева.
Европейското право и частните болници
Според Директива 2014/24 на Европейската комисия, частните болници, финансирани в по-голямата си част с обществени средства, се третират като публичноправни организации. Това ги задължава да спазват правилата за обществени поръчки, независимо от националното законодателство.
Прозрачността и конкуренцията са в основата на всяка ефективна система за обществено здравеопазване. Въпреки че частните болници могат да изпитат допълнителни административни тежести от спазването на ЗОП, това е необходимо за справедливото разпределение на публичните ресурси и контрола върху тяхното използване.
[…] Прозрачност в здравеопазването: Защо частните болници… […]